American Kennel Club - Show Search

Event Information

Paper Cities Kennel Club, Inc.
Sunday, April 7, 2019
Held at Merrill City Smith Multi Center , 1100 Marc Dr
Merrill, WI
Web Site:http://

Entries Close: Wednesday, March 20, 2019
Entries for this event are limited to: 600 
Event Status: Approved

Event Chair
Dr. Jerry  Sulewski
W1597 Town Rd
De Pere, WI 54115
collieknutt@yahoo.com
920-327-9641

Judging Panel Status: Approved
For additional information contact:
Roy Jones Dog Shows, Inc., Superintendent
PO BOX 828
AUBURN, IN 46706-0828
(260) 925-0525
   rjds@royjonesdogshows.com


Competition Types Offered

Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


All Breed         Judging Panel Status: Approved








Paper Cities Kennel Club, Inc.
Sunday, April 7, 2019 -
Held at Merrill City Smith Multi Center
Merrill, WI


Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


Best in Show Dr. G C Penta
GCHP CH Le Petit Prince De La Bete (D) French Bulldog     A Geremia/B Hamman/P Photos
Reserve Best in Show Dr. G C Penta
CH Meadowlake Luck Of The Draw (D) Border Terrier     S Sorensen/H Sorensen
Best Junior Handler
Erin Turman Australian Shepherd     
Reserve Best Junior Handler
Hannah Sohnle Beagle (over 13 in.)     
Dr. G C Penta     (102 Ent - 51d - 51b)
GRP1 GCHS CH Diadem's Mr Secret Agent Man JH (D),   German Shorthaired Pointer
GRP2 GCHS CH Summit's Don'T Cry Over Spilled Milk (B),   Golden Retriever
GRP3 GCHP CH Flatford Ruffles And Flourishes MH (D),   Flat-Coated Retriever
GRP4 GCH CH Silhouette's Very Special Agent (D),   English Springer Spaniel
Mrs. J A Penta     (28 Ent - 14d - 14b)
GRP1 GCHS CH Foxglen Takin It To The House (D),   Basset Hound
GRP2 GCHB CH Fetch & Smell Me,Myself&I (D),   Beagle (over 13 in.)
GRP3 GCH CH Himmelbla's Indy2 (D),   Norwegian Elkhound
GRP4 GCH CH Sporting Fields Dashing Beach Beauty (B),   Whippet
Mr. J L Ronald     (71 Ent - 33d - 38b)
GRP1 CH Celticfrost On The Rocks (D),   Samoyed
GRP2 GCHS CH Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty (B),   Great Dane
GRP3 GCHB CH Storm Sky's Forever Etched In Time At Stormkloud (D),   Alaskan Malamute
GRP4 GCHB CH Glenmere's You Had Me At Hello At Pristine (B),   Boxer
Ms. P Beisel-McIlwaine     (22 Ent - 10d - 12b)
GRP1 CH Meadowlake Luck Of The Draw (D),   Border Terrier
GRP2 GCHG CH Kilkenny's Across The Universe At Setanta (B),   Glen of Imaal Terrier
GRP3 CH Pinnacle Eternal Flame (B),   Smooth Fox Terrier
GRP4 CH Krisma's Bleu Baron (D),   Kerry Blue Terrier
Mrs. J A Penta     (42 Ent - 25d - 17b)
GRP1 GCH CH Martin's Time Bomb Puff (D),   Maltese
GRP2 GCHG CH Zona Rosa's Traveling To Infinity (B),   Havanese
GRP3 GCHB CH Castle Danger Walking On Sunshine (D),   Cavalier King Charles Spaniel
GRP4 GCHG CH Easy Rider (Torres/Gonzalez) (D),   Pomeranian
Mrs. K Ronald     (43 Ent - 18d - 25b)
GRP1 GCHP CH Le Petit Prince De La Bete (D),   French Bulldog
GRP2 CH Vito Wund-R Y Sumbarsky Pramen (D),   Keeshond
GRP3 GCHS CH Bret D N Adventureland Star Coach (D),   Dalmatian
GRP4 GCHB CH Anana's Frozen Tundra CGC (D),   American Eskimo Dog
Ms. P Beisel-McIlwaine     (44 Ent - 26d - 18b)
GRP1 GCHB CH Shadomoons The Obvious Choice (B),   Australian Shepherd
GRP2 GCH CH Kochav Mazel Tov Lil Roy Me Toro (D),   Canaan Dog
GRP3 GCH CH Maski Du Van Lappeenranta Jumbo HT (D),   Belgian Malinois
GRP4 GCHB CH Highcroft St. Germaine Wildfire (D),   Rough Collie






Number of Entries: 431    Number of Competitors: 352

Obedience         Judging Panel Status: Approved








Paper Cities Kennel Club, Inc.
Sunday, April 7, 2019 -
Held at Merrill City Smith Multi Center
Merrill, WI


Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


Highest Scoring Dog in Regular Classes
Open B, CH MACH Sandstorm Limelite Chick Flick UD OM1 BN GN MXB MJB XF T2B Miniature Poodle     B Duerst
Highest Scoring Dog in Preferred Classes
PNOV, Triple J's Magic Bean BN RI CGC Boston Terrier     R Walsh/J Walsh
Ms. C Simonsen (1t)
Ms. C Simonsen (3t)
Ms. C Simonsen (2t)
Ms. C Simonsen (2t)
Ms. C Simonsen (1t)
Ms. C Simonsen (1t)
Ms. C Simonsen (1t)
Ms. C Simonsen (1t)
Ms. C Simonsen (1t)
Ms. C Simonsen (1t)






Number of Entries: 17    Number of Competitors: 14

Junior Showmanship         Judging Panel Status: Approved








Paper Cities Kennel Club, Inc.
Sunday, April 7, 2019 -
Held at Merrill City Smith Multi Center
Merrill, WI


Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


Best Junior Handler
Erin Turman Australian Shepherd     
Reserve Best Junior Handler
Hannah Sohnle Beagle (over 13 in.)     
Mr. J L Ronald (2t)
Mr. J L Ronald (10t)






Number of Entries: 15    Number of Competitors: 12









(c) Copyright 2007 - American Kennel Club - All Rights Reserved