American Kennel Club - Show Search

Event Information

Suwannee Valley Kennel Club of Florida
Sunday, October 6, 2013
Held at Columbia County Fairgrounds , Branford Hwy
Lake City, FL
Web Site:http://

Entries Close: Wednesday, September 18, 2013
Event Status: Approved

Judging Panel Status: Approved
For additional information contact:
MB-F Inc., Superintendent
PO BOX 22107
GREENSBORO, NC 27420-2107
(336) 379-9352
   mbf@infodog.com


Competition Types Offered

Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


All Breed         Judging Panel Status: Approved








Suwannee Valley Kennel Club of Florida
Sunday, October 6, 2013 -
Held at Columbia County Fairgrounds
Lake City, FL


Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


Best in Show Mr. R Ambrosio
GCH CH Marlex Classic Red Glare (B) Miniature Pinscher     A Angelbello/L Monte
Reserve Best in Show Mr. R Ambrosio
GCH CH Riverside Get Over It (B) Pembroke Welsh Corgi     D Shindle/V Malzoni
Best Junior Handler
McKenna Vance Kerry Blue Terrier     
Dr. G C Penta     (66 Ent - 30d - 36b)
GRP1 GCH CH Silhouette's All Revved Up (D),   Weimaraner
GRP2 GCH CH Destiny As Good As It Gets CDX JH (D),   Flat-Coated Retriever
GRP3 GCH CH Chesacolahardwoodbaltimoreraven (D),   Chesapeake Bay Retriever
GRP4 Cornerstone's Daniel CD RN JH (D),   Labrador Retriever
Mrs. J A Penta     (57 Ent - 23d - 34b)
GRP1 GCH CH Bo-Bett's Quick Pick (B),   Whippet
GRP2 GCH CH Sylvan Silver Springbok (B),   Borzoi
GRP3 GCH CH Passport Boy You'Re One Of My Kind Ss (D),   Dachshund (Smooth)
GRP4 GCH CH Encore's Rerun Of Roirdan (D),   Beagle (13 in. and under)
Dr. G C Penta     (66 Ent - 29d - 37b)
GRP1 GCH CH White Magic's Seasoned Traveler-"Trek" (D),   Samoyed
GRP2 GCH CH Alpha's Magic Man CGC (D),   Doberman Pinscher
GRP3 GCH CH Mileka's Belle Starr (B),   Siberian Husky
GRP4 GCH CH Avatar Summer Storm Chaser RN (D),   Rottweiler
Dr. G C Penta     (13 Ent - 6d - 7b)
GRP1 GCH CH Lonsdale Sir Joseph Porter (D),   Dandie Dinmont Terrier
GRP2 GCH CH Bellwether It's Hard To Be Me At Coldstream (D),   Border Terrier
GRP3 CH Symphonie's Fleur De Lys (B),   Kerry Blue Terrier
GRP4 CH Tortez's Shadow Cloud (B),   Staffordshire Bull Terrier
Mrs. P J Hauck     (80 Ent - 32d - 48b)
GRP1 GCH CH Marlex Classic Red Glare (B),   Miniature Pinscher
GRP2 GCH CH Harbor's Sky-Blue Pink (B),   Havanese
GRP3 CH Ji Jo's Mystic Problem Child (D),   Chinese Crested
GRP4 GCH CH Lamplighter's Tattle Tail (D),   Silky Terrier
Mrs. C Martinez     (46 Ent - 20d - 26b)
GRP1 GCH CH Danicrest Bullet's Brunello's Rare Essence (D),   Boston Terrier
GRP2 GCH CH Karadale Clarion Born This Way (D),   Miniature Poodle
GRP3 CH Trumpet's Play Me Gezang (D),   Keeshond
GRP4 CH Blancho's Tonateuh (D),   Xoloitzcuintli
Mrs. J A Penta     (50 Ent - 19d - 31b)
GRP1 GCH CH Riverside Get Over It (B),   Pembroke Welsh Corgi
GRP2 GCH CH Sunwren Pennycaerau Playngames (D),   Australian Shepherd
GRP3 GCH CH Classical's Magical Meemie (B),   Bearded Collie
GRP4 GCH CH Majestique's Hugs & Kisses Of Mystic Oaks (D),   Briard
Mrs. C Martinez     (3 Ent - 2d - 1b)
BestInMisc Hopecrest's Monkey Business CM9 (D),   Coton de Tulear






Number of Entries: 509    Number of Competitors: 381

Obedience         Judging Panel Status: Approved








Suwannee Valley Kennel Club of Florida
Sunday, October 6, 2013 -
Held at Columbia County Fairgrounds
Lake City, FL


Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


Highest Scoring Dog in Regular Classes
Nov B, Morninglo Wing -T Your Bird Can Sing MH Golden Retriever     A Doucette
Highest Combined Score in OB and UA/UB
Briarlea Nina De La Luz UDX3 OM2 GO VER RE Bouvier des Flandres     R Cobb/E Cobb
Mr. R F Roberts (2t)
Mr. R F Roberts (4t)
Mr. R F Roberts (6t)
Mr. R F Roberts (8t)
Mr. R F Roberts (6t)
Mr. R F Roberts (8t)






Number of Entries: 40    Number of Competitors: 34

Junior Showmanship         Judging Panel Status: Approved








Suwannee Valley Kennel Club of Florida
Sunday, October 6, 2013 -
Held at Columbia County Fairgrounds
Lake City, FL


Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


Best Junior Handler
McKenna Vance Kerry Blue Terrier     
Mrs. P J Hauck (1t)
Mrs. P J Hauck (2t)
Mrs. P J Hauck (1t)
Mrs. P J Hauck (3t)






Number of Entries: 8    Number of Competitors: 8









(c) Copyright 2007 - American Kennel Club - All Rights Reserved