American Kennel Club - Show Search

Event Information

Suwannee Valley Kennel Club of Florida
Sunday, October 7, 2012
Held at Columbia County Fairgrounds , Branford Hwy
Lake City, FL
Web Site:http://

Entries Close: Wednesday, September 19, 2012
Event Status: Approved

Judging Panel Status: Approved
For additional information contact:
MB-F Inc., Superintendent
PO BOX 22107
GREENSBORO, NC 27420-2107
(336) 379-9352
   mbf@infodog.com


Competition Types Offered

Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


All Breed         Judging Panel Status: Approved








Suwannee Valley Kennel Club of Florida
Sunday, October 7, 2012 -
Held at Columbia County Fairgrounds
Lake City, FL


Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


Best in Show Mrs. S Brown
GCH CH Charwin Fairmont Sweet Society Blue Snuff (B) Bluetick Coonhound     C Woods/T Kastner
Reserve Best in Show Mrs. S Brown
GCH CH Jaspar's Destinys Child (D) Doberman Pinscher     J Pawar
Best Junior Handler
Cyanne Mamer Boxer     
Mr. J R Cole     (105 Ent - 49d - 56b)
GRP1 CH Delavega Orange Crush In Wonderland (D),   Golden Retriever
GRP2 GCH CH Silhouette's All Revved Up (D),   Weimaraner
GRP3 GCH CH Stormwatch Rocks U Like A Hurricane JH (D),   Flat-Coated Retriever
GRP4 GCH CH Conquest's This Is It! (B),   Cocker Spaniel Parti
Mr. J R Cole     (73 Ent - 31d - 42b)
GRP1 GCH CH Charwin Fairmont Sweet Society Blue Snuff (B),   Bluetick Coonhound
GRP2 CH Tallyho The Time Of My Life (D),   Harrier
GRP3 GCH CH Encore's Rerun Of Roirdan (D),   Beagle (13 in. and under)
GRP4 GCH CH Rose Farm's Frasier Of Nantucket Ml (D),   Dachshund (Longhaired)
Mrs. J D Zuver     (96 Ent - 43d - 53b)
GRP1 GCH CH Jaspar's Destinys Child (D),   Doberman Pinscher
GRP2 CH Ecko Ridge's Big Kahuna V Big Beach (D),   Rottweiler
GRP3 GCH CH Mileka's Belle Starr (B),   Siberian Husky
GRP4 GCH CH Kenro's Fleeting Moment (B),   Giant Schnauzer
Mrs. D Kniola     (15 Ent - 7d - 8b)
GRP1 CH Kelly's Steele's The Queen Of Spades (B),   Miniature Schnauzer
GRP2 CH Sandon N' Oakhill Jubilee's Dynasty (B),   Bedlington Terrier
GRP3 GCH CH Lonsdale Sir Joseph Porter (D),   Dandie Dinmont Terrier
GRP4 GCH CH Major League's Silver Slugger (D),   American Staffordshire Terrier
Mr. J R Cole     (95 Ent - 39d - 56b)
GRP1 GCH CH Caper's Sirius Endeavor (D),   Pug
GRP2 CH Cantlon's Jer-Ree' Jer-Ree' (D),   Yorkshire Terrier
GRP3 CH Rustic Lane Still Waters Run Deep (B),   Toy Manchester Terrier
GRP4 CH Theo's Elfin Wizard (D),   Toy Fox Terrier
Mrs. D Kniola     (54 Ent - 25d - 29b)
GRP1 GCH CH Dacun Kaylens He's A Heartbreaker (D),   Standard Poodle
GRP2 GCH CH Bret D Gabriel's Lost Art CD BN RE CGC (D),   Dalmatian
GRP3 CH Karadale Clarion Born This Way (D),   Miniature Poodle
Mrs. E Dykstra-Blum     (52 Ent - 25d - 27b)
GRP1 GCH CH Riverside Get Over It (B),   Pembroke Welsh Corgi
GRP2 GCH CH Sunburst One Cool Dude (D),   Shetland Sheepdog
GRP3 GCH CH Copperridge's Sugar N Spice (B),   Australian Shepherd
GRP4 GCH CH Majela Maiseachd Bancharaid (B),   Bearded Collie
Mrs. D Kniola     (2 Ent - 1d - 1b)
BestInMisc Hopecrest's Monkey Business CM (D),   Coton de Tulear






Number of Entries: 607    Number of Competitors: 492

Obedience         Judging Panel Status: Approved








Suwannee Valley Kennel Club of Florida
Sunday, October 7, 2012 -
Held at Columbia County Fairgrounds
Lake City, FL


Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


Highest Scoring Dog in Regular Classes
Nov B, Bo- Tyne Lexi RN OA AXJ OF Border Collie     J Tash
Highest Combined Score in OB and UA/UB
OTCH Zita Vom Krummenhager See UDX4 OM6 VER RN German Shepherd Dog     S Shepherd
Mrs. C Mett (1t)
Mrs. C Mett (6t)
Mrs. C Mett (2t)
Mrs. C Mett (3t)
Mrs. C Mett (1t)
Mrs. C Mett (8t)
Mrs. C Mett (5t)
Mrs. C Mett (3t)
Mrs. C Mett (3t)
Mrs. C Mett (6t)






Number of Entries: 43    Number of Competitors: 38

Junior Showmanship         Judging Panel Status: Approved








Suwannee Valley Kennel Club of Florida
Sunday, October 7, 2012 -
Held at Columbia County Fairgrounds
Lake City, FL


Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


Best Junior Handler
Cyanne Mamer Boxer     
Mr. J M Brown (1t)
Mr. J M Brown (1t)
Mr. J M Brown (1t)
Mr. J M Brown (1t)






Number of Entries: 9    Number of Competitors: 4



Associated Events

Event Name Event Type Event Date Closing Date
Suwannee Valley Kennel Club of Florida RLY Oct 7, 2012 Sep 19, 2012







(c) Copyright 2007 - American Kennel Club - All Rights Reserved