American Kennel Club - Show Search

Event Information

Lake Minnetonka Kennel Club
Sunday, June 9, 2002
Held at Carver County Fairgrounds , 500 West 3rd Street
Waconia, MN
Web Site:http:// www.lakeminnetonkakc.com

Entries Close: Wednesday, May 22, 2002
Event Status: Approved

Judging Panel Status: Approved
For additional information contact:
Onofrio Dog Shows, L.L.C., Superintendent
PO Box 25764
Oklahoma City, OK 73125-0764
(405) 427-8181
   mail@onofrio.com


Competition Types Offered

Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


All Breed         Judging Panel Status: Approved








Lake Minnetonka Kennel Club
Sunday, June 9, 2002 -
Held at Carver County Fairgrounds
Waconia, MN


Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


Best in Show Mrs. J A Park
CH Highcroft Lode-Ark's Legend (D) Rough Collie     R Carter/L Jeszewski/D Jeszewski/P Atkins
Best Junior Handler
Katie Bruce Chow Chow     
Mr. W P Dwelly     (297 Ent - 141d - 156b)
GRP1 CH Drakkars First Mark Of Sonbar (D),   German Wirehaired Pointer
GRP2 CH Poquito's Tiara De La Vida (B),   Vizsla
GRP3 CH Waterway-Game Creek Ty-Yi-Yippy (D),   American Water Spaniel
GRP4 CH Buteo's Osage Spirit (D),   Gordon Setter
F P Odenkirchen     (164 Ent - 73d - 91b)
GRP1 CH Brushwood Zoom Of Tanglewynde (B),   Whippet
GRP2 CH Derrigons Wildwind Cherrydach (B),   Dachshund (Smooth)
GRP3 Hubbestad The Charmer (D),   Greyhound
GRP4 CH Jerlin-Ankhu Patton Leather JC (B),   Basenji
Mr. R Stein     (185 Ent - 88d - 97b)
GRP1 CH Ruster's The Mysterious Avenger (D),   Giant Schnauzer
GRP2 CH Roslar's Glamrus Life V Quickfire (B),   Rottweiler
GRP3 CH Vannassau's Dreams Come True (B),   Boxer
GRP4 CH Huricane's First Sno At Nupak (B),   Siberian Husky
Mr. D J Murphy     (108 Ent - 45d - 63b)
GRP1 CH Piccadilly's Proud Mary (B),   Norwich Terrier
GRP2 Focus Ready Steady Go! (B),   Smooth Fox Terrier
GRP3 CH Max-Well's Rainman (D),   Norfolk Terrier
GRP4 CH Kernow Buttons N' Bows (B),   Border Terrier
Dr. S Keating     (121 Ent - 52d - 69b)
GRP1 CH Broughcastl Bugatti (D),   Pug
GRP2 CH Eli-Fran's Sir William (D),   Blenheim & Prince Charles English Toy Spaniel
GRP3 CH Chisholm Impressive One (D),   Smooth Coat Chihuahua
GRP4 CH Pufpride Sweet Dreams (D),   Pomeranian
Mr. R Stein     (104 Ent - 39d - 65b)
GRP1 CH Amera's Picturesque (B),   Dalmatian
GRP2 CH Mentha's Solo Performance (D),   Schipperke
GRP3 CH Deja's Going The Dystance (D),   Tibetan Terrier
GRP4 CH Topline Bacchus (D),   Chinese Shar-Pei
Mrs. A B Schoen     (96 Ent - 52d - 44b)
GRP1 CH Highcroft Lode-Ark's Legend (D),   Rough Collie
GRP2 CH Barkshire's Secret Agent (D),   Old English Sheepdog
GRP3 Elfwynkle's Fact Or Fiction (D),   Pembroke Welsh Corgi
GRP4 CH Arlin Ragtyme Cruisin' Along (D),   Bearded Collie






Number of Entries: 1326    Number of Competitors: 1080

Obedience         Judging Panel Status: Approved








Lake Minnetonka Kennel Club
Sunday, June 9, 2002 -
Held at Carver County Fairgrounds
Waconia, MN


Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


Highest Scoring Dog in Regular Classes
Open B, OTCH Jo's Xpensif Hobi O'Redfield UDX53 AX OAJ Shetland Sheepdog     J Johnson
Highest Combined Score in OB and UA/UB
OTCH Tanbarks Road To Glory UDX7 Golden Retriever     J Martinez/C Martinez
Mrs. S Mills-Kothe (6 ent)
Mrs. S Mills-Kothe (15 ent)
Ms. K J Anderson (6 ent)
Ms. K J Anderson (24 ent)
Mrs. N G Little (8 ent)
Mrs. N G Little (16 ent)






Number of Entries: 91    Number of Competitors: 75

Junior Showmanship         Judging Panel Status: Approved








Lake Minnetonka Kennel Club
Sunday, June 9, 2002 -
Held at Carver County Fairgrounds
Waconia, MN


Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


Best Junior Handler
Katie Bruce Chow Chow     
Ms. P D Norman (3t)
Ms. P D Norman (1t)
Ms. P D Norman (10t)
Ms. P D Norman (17t)






Number of Entries: 37    Number of Competitors: 31



Associated Events

Event Name Event Type Event Date Closing Date
Borzoi Club of America, Inc. SWPC Jun 9, 2002 May 22, 2002







(c) Copyright 2007 - American Kennel Club - All Rights Reserved