Event and Awards Search

Welcome to the AKC Event and Awards Search. Search for upcoming events or find official results from past shows and trials.









Samoyed Association of Minneapolis-St. Paul
Sunday, May 18, 2003 -
Held at Animal Inn Training Center
Lake Elmo, MN


Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


Mr. D Shipley (61 Ent - 26d - 35b)
Breed Winners
Best of Breed or Variety CH Arctic Fox Glacial Epoch (D),  D Garcia
Best of Opposite Sex CH Hawkwind's Like A Virgin (B),  S Black
Best of Winners Bluestorm Whitegold Electrojet (B),  S Wazney/C Nagus
Winners Dog Persnickety's P T Cruiser  P Backhaus/V Backhaus
Reserve Winner Dog Philisa's Mister Simba  P Gravelle/L Gravelle
Winners Bitch Bluestorm Whitegold Electrojet  S Wazney/C Nagus
Reserve Winner Bitch Krystall's Nava Aviva Yonah CD NA NAJ  J Cohen
Dogs Mr. D Shipley (17d 4 pts)
Puppy 6 - 9 Mos.
1 Donnereign Autumn Excellence  G Kachinske
2 Tnt's Shining Starburst  T Romano
Puppy 9 - 12 Mos.
1 Iceway's Surf Breaker  L Hamel
2 Samkota's Nights On Broadway  K Lundin/C Lundin
Bred By Exhibitor
1 Persnickety's P T Cruiser  P Backhaus/V Backhaus W
2 Philisa's Mister Simba  P Gravelle/L Gravelle RW
3 Snowberry Beau Dacious O' Mauyak  W Dobson/B Gerlach
4 Mithril Sylvan Don't Fence Me In  T Trojan/F Trojan/C Trojan/P Landers
American Bred
1 Summit's Shenandoah  B Gage
2 Donnereign Diamond Deuce  R Pattay
3 Donnereign Earth Wind And Fire  M Horwich
Open
1 Snowberry's Lucky Talisman  C Whiteside/B Gerlach
2 Elfenbein Lightning Strikes  K Shank/L Shank/J Shea/E Shea
3 Donnereign Bing Bam Boom  J Sperling
Bitches Mr. D Shipley (23b 4 pts)
Puppy 6 - 9 Mos.
1 Donnereign Autumn Allusion  J Donner/D Schwartz
2 D'Keta's Opposite Onyx  P Griffin/G Griffin
3 Snowbastian's Heartbreaker  
4 D'Keta's Emmy N'Onyx O'Que Sera  K Mackai/L Mackai
Puppy 9 - 12 Mos.
1 Snowbastian's Fireworks  J Ronald/K Ronald/L Robertson
2 Samkota Happy Tails To U Arctic Fox  D Garcia
Bred By Exhibitor
1 Mithril Sylvan Crystal Evenstar  T Trojan/F Trojan/C Trojan
2 Samkotas Lullaby Of Broadway  K Lundin/C Lundin
3 Mithril And Sylvan's Fly Away  P Landers
4 Haku's Perfect Storm  E Lampe
American Bred
1 Snowberry's Attitudeinmotion  D Korluka/B Gerlach/J Anderson/C Whiteside
2 Seamist's Amethyst Of Hawkwind  S Black/V Dice
3 Tundra Winds' Arctic Breeze  G Harper/D Dannen
4 Reigntree's Fourth Element  L Wolfe/J Wolfe
Open
1 Bluestorm Whitegold Electrojet  S Wazney/C Nagus BW, W
2 Krystall's Nava Aviva Yonah CD NA NAJ  J Cohen RW
3 Snowberry's Stuck On You  B Gerlach
4 Donnereign Singn'in 'T'reign  A Musker/G Musker
Non-Reg Veteran, Dogs Mr. D Shipley
Non-Reg Veteran VET7TO10 Mr. D Shipley
1 CH Chibluff's Blues Legend  R Kramer/C Kramer
2 CH El-Al's Paddington Bear UD MX MXJ  J Cohen
Non-Reg Veteran, Bitches Mr. D Shipley
Non-Reg Veteran VET7TO10 Mr. D Shipley
1 CH Sandbeck's Radiance  G Hartranft
2 CH Articcross Sweet Dreams OA NAJ  J Dunkle/T Dunkle
3 CH Snowberry Keepsake Of Mauyak CD OA  P Leither/B Gerlach
4 CH Elfenbein River Of Dreams  L Shank/K Shank/E Shea/J Shea
Non-Reg Veteran VET10 Mr. D Shipley
1 CH Shooting Star Kaysha O'Mauyak  B Gerlach/W Dobson
Best of Breed/Variety Competition
CH Arctic Fox Glacial Epoch (D),  D Garcia BOB
CH Hawkwind's Like A Virgin (B),  S Black OS