Event and Awards Search

Welcome to the AKC Event and Awards Search. Search for upcoming events or find official results from past shows and trials.









Samoyed Association of Minneapolis-St. Paul
Saturday, May 17, 2003 -
Held at Animal Inn Training Center
Lake Elmo, MN


Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners.


Ms. J A Nonhof (60 Ent - 23d - 37b)
Breed Winners
Best of Breed or Variety CH Arctic Fox Glacial Epoch (D),  D Garcia
Best of Opposite Sex CH Polar Mist Girls Got Rhythm (B),  L Robertson/L Blue
Best of Winners Snowberry's Attitudeinmotion (B),  D Korluka/B Gerlach/J Anderson/C Whiteside
Winners Dog Mithril-Sylvan's Prairie Hawk  H Newman/R Newman/P Landers
Reserve Winner Dog Samkota's Nights On Broadway  K Lundin/C Lundin
Winners Bitch Snowberry's Attitudeinmotion  D Korluka/B Gerlach/J Anderson/C Whiteside
Reserve Winner Bitch Samkota Happy Tails To U Arctic Fox  D Garcia
Dogs Ms. J A Nonhof (16d 4 pts)
Puppy 6 - 9 Mos.
1 Tnt's Shining Starburst  T Romano
2 Donnereign Autumn Excellence  G Kachinske
Puppy 9 - 12 Mos.
1 Samkota's Nights On Broadway  K Lundin/C Lundin RW
2 Iceway's Surf Breaker  L Hamel
Bred By Exhibitor
1 Mithril-Sylvan's Prairie Hawk  H Newman/R Newman/P Landers W
2 Samkota's Midnight Caper  C Lundin/K Lundin
3 Frostyacres Runnin On Empty  E Karas/K Mc Farlane
4 Philisa's Mister Simba  P Gravelle/L Gravelle
American Bred
1 Donnereign Earth Wind And Fire  M Horwich
2 Donnereign Diamond Deuce  R Pattay
Open
1 Snowberry's Lucky Talisman  C Whiteside/B Gerlach
2 Donnereign Bing Bam Boom  J Sperling
3 Elfenbein Lightning Strikes  K Shank/L Shank/J Shea/E Shea
Bitches Ms. J A Nonhof (25b 4 pts)
Puppy 6 - 9 Mos.
1 D'Keta's Opposite Onyx  P Griffin/G Griffin
2 Mystical's Candy Kiss  J Myrechuck/D Myrechuck
3 D'Keta's Emmy N'Onyx O'Que Sera  K Mackai/L Mackai
4 Snowbastian's Heartbreaker  
Puppy 9 - 12 Mos.
1 Samkota Happy Tails To U Arctic Fox  D Garcia RW
12 - 18 Mos.
1 Donnereign Anastasia Our Princess  M Katzman/S Katzman
Bred By Exhibitor
1 Tnt's Dynamite Dyna O'K-Way  T Maurer/T Maurer/R Krauss/W Krauss
2 Reigntree Third Rock Of Joie  L Wolfe/J Wolfe
3 Samkotas Lullaby Of Broadway  K Lundin/C Lundin
4 Snowberrys All American Girl  B Gerlach
American Bred
1 Snowberry's Attitudeinmotion  D Korluka/B Gerlach/J Anderson/C Whiteside BW, W
2 Reigntree's Fourth Element  L Wolfe/J Wolfe
3 Tundra Winds' Arctic Breeze  G Harper/D Dannen
4 Seamist's Amethyst Of Hawkwind  S Black/V Dice
Open
1 Snowberry's Stuck On You  B Gerlach
2 Sanorka's Gaia Of Nakawe NA NAJ  L Kuivinen-Toussaint
3 Bluestorm Whitegold Electrojet  S Wazney/C Nagus
4 Donnereign Singn'in 'T'reign  A Musker/G Musker
Non-Reg Veteran, Bitches Ms. J A Nonhof
Non-Reg Veteran VET7TO10 Ms. J A Nonhof
1 CH Articcross Sweet Dreams OA NAJ  J Dunkle/T Dunkle
2 CH Sandbeck's Radiance  G Hartranft
3 CH Snowberry Keepsake Of Mauyak CD OA  P Leither/B Gerlach
4 CH Elfenbein River Of Dreams  L Shank/K Shank/E Shea/J Shea
Non-Reg Veteran VET10 Ms. J A Nonhof
1 CH Tnt's Brilliant Crystal Star  T Maurer/T Maurer
2 CH Shooting Star Kaysha O'Mauyak  B Gerlach/W Dobson
Best of Breed/Variety Competition
CH Arctic Fox Glacial Epoch (D),  D Garcia BOB
CH Polar Mist Girls Got Rhythm (B),  L Robertson/L Blue OS