2011 AKC/Eukanuba National Championship

Orlando, FL — Show Summary


Breed Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Breed Judging  |  Junior Showmanship  |  Best Bred By Exhibitor  |  Eukanuba World Challenge  |  Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 17, 2011)
Breed Name Date Entries Ring Time Judge
Affenpinscher View Results Dr. John A. Reeve-Newson
Afghan Hound View Results Dr. John A. Reeve-Newson
American English Coonhound View Results Mr. Kent H Delaney
American Eskimo Dog View Results Dr. Gerard C. Penta
American Foxhound View Results Dr. John A. Reeve-Newson
American Water Spaniel View Results Mr. James R. White
Basenji View Results Mr. Kent H Delaney
Basset Hound View Results Mr. José Homem de Mello
Beagle (13 in. and under) View Results Mr. José Homem de Mello
Beagle (over 13 in.) View Results Mr. José Homem de Mello
Bichon Frise View Results Mrs. Patricia (Pat) Hastings
Black and Tan Coonhound View Results Mr. Kent H Delaney
Blenheim & Prince Charles English Toy Spaniel View Results Mrs. Michele L. Billings
Bloodhound View Results Mr. José Homem de Mello
Bluetick Coonhound View Results Mr. Kent H Delaney
Borzoi View Results Francisco Chapa
Boston Terrier View Results Mr. Kent H Delaney
Boykin Spaniel View Results Mr. James R. White
Brittany View Results Miss Virginia L. Lyne
Brussels Griffon View Results Elizabeth "Beth" Sweigart
Bulldog View Results Mrs. Cate Elizabeth Cartledge
Cavalier King Charles Spaniel View Results Mrs. Cate Elizabeth Cartledge
Chesapeake Bay Retriever View Results Mr. Charles L. Olvis
Chinese Crested View Results David A. Ojalvo
Chinese Shar-Pei View Results Dr. Gerard C. Penta
Chow Chow View Results Mrs. Patricia (Pat) Hastings
Clumber Spaniel View Results Miguel Angel Martinez
Cocker Spaniel ASCOB View Results Mr. James R. White
Cocker Spaniel Black View Results Mr. James R. White
Cocker Spaniel Parti View Results Francisco Chapa
Curly-Coated Retriever View Results Miguel Angel Martinez
Dachshund (Longhaired) View Results Mrs. Zena Thorn-Andrews
Dachshund (Smooth) View Results Dr. Tamas Jakkel
Dachshund (Wirehaired) View Results Dr. Tamas Jakkel
Dalmatian View Results Mr. Robert H. Gregory
English Cocker Spaniel View Results Dr. Tamas Jakkel
English Foxhound View Results Dr. John A. Reeve-Newson
English Setter View Results Mr. Charles L. Olvis
English Springer Spaniel View Results Mr. James R. White
Field Spaniel View Results Mr. James R. White
Finnish Spitz View Results Mrs. Cate Elizabeth Cartledge
Flat-Coated Retriever View Results Mr. Charles L. Olvis
French Bulldog View Results Mrs. Patricia (Pat) Hastings
German Shorthaired Pointer View Results Miss Virginia L. Lyne
German Wirehaired Pointer View Results Miss Virginia L. Lyne
Golden Retriever View Results Miguel Angel Martinez
Gordon Setter View Results Mr. Charles L. Olvis
Greyhound View Results Mrs. Gayle Bontecou
Harrier View Results Dr. John A. Reeve-Newson
Havanese View Results David A. Ojalvo
Ibizan Hound View Results Ms. Carla Molinari
Irish Red and White Setter View Results Ms. Carla Molinari
Irish Setter View Results Miguel Angel Martinez
Irish Water Spaniel View Results Elizabeth "Beth" Sweigart
Irish Wolfhound View Results Ms. Carla Molinari
Italian Greyhound View Results Miss Maxine V Beam
Japanese Chin View Results Dr. John A. Reeve-Newson
Keeshond View Results Ms. Marcy L. Zingler
King Charles & Ruby English Toy Spaniel View Results Mrs. Michele L. Billings
Labrador Retriever View Results Elizabeth "Beth" Sweigart
Lhasa Apso View Results Dr. Gerard C. Penta
Long Coat Chihuahua View Results David A. Ojalvo
Lowchen View Results Dr. Gerard C. Penta
Maltese View Results Dr. John A. Reeve-Newson
Miniature Pinscher View Results David A. Ojalvo
Miniature Poodle View Results Mrs. Michele L. Billings
Norwegian Elkhound View Results Mrs. Gayle Bontecou
Norwegian Lundehund View Results Dr. Gerard C. Penta
Nova Scotia Duck Tolling Retriever View Results Dr. Klaus Anselm
Otterhound View Results Mr. Kent H Delaney
Papillon View Results Dr. John A. Reeve-Newson
Pekingese View Results Dr. John A. Reeve-Newson
Petit Basset Griffon Vendeen View Results Mr. José Homem de Mello
Pharaoh Hound View Results Ms. Carla Molinari
Plott View Results Mrs. Gayle Bontecou
Pointer View Results Dr. Klaus Anselm
Pomeranian View Results Elizabeth "Beth" Sweigart
Pug View Results Dr. Roger S. Pritchard
Redbone Coonhound View Results Mr. Charles L. Olvis
Rhodesian Ridgeback View Results Mrs. Gayle Bontecou
Saluki View Results Mrs. Gayle Bontecou
Schipperke View Results Mr. Robert H. Gregory
Scottish Deerhound View Results Dr. John A. Reeve-Newson
Shiba Inu View Results Ms. Marcy L. Zingler
Shih Tzu View Results Dr. Roger S. Pritchard
Silky Terrier View Results Dr. Roger S. Pritchard
Smooth Coat Chihuahua View Results David A. Ojalvo
Spinone Italiano View Results Ms. Carla Molinari
Standard Poodle View Results Mrs. Michele L. Billings
Sussex Spaniel View Results Miguel Angel Martinez
Tibetan Spaniel View Results Mr. Robert H. Gregory
Tibetan Terrier View Results Mr. Robert H. Gregory
Toy Fox Terrier View Results Dr. Roger S. Pritchard
Toy Manchester Terrier View Results Miss Maxine V Beam
Toy Poodle View Results Mrs. Michele L. Billings
Vizsla View Results Dr. Tamas Jakkel
Weimaraner View Results Miss Virginia L. Lyne
Welsh Springer Spaniel View Results Miss Virginia L. Lyne
Whippet View Results Francisco Chapa
Wirehaired Pointing Griffon View Results Miss Virginia L. Lyne
Xoloitzcuintli View Results Francisco Chapa
Yorkshire Terrier View Results Dr. Roger S. Pritchard

Day Two (Sunday, December 18, 2011)
Breed Name Date Entries Ring Time Judge
Airedale Terrier View Results Ms. Marcy L. Zingler
Akita View Results Mr. Robert H. Gregory
Alaskan Malamute View Results Mr. Burton J. Yamada
American Staffordshire Terrier View Results Ms. Marcy L. Zingler
Anatolian Shepherd Dog View Results Mr. Eric J. Ringle
Australian Cattle Dog View Results Mrs. Patricia (Pat) Hastings
Australian Shepherd View Results Dr. Klaus Anselm
Australian Terrier View Results Dr. H. Scott Kellogg
Azawakh View Results Mr. Rafael DeSantiago
Bearded Collie View Results Mr. Donald M. Booxbaum
Beauceron View Results Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
Bedlington Terrier View Results Miss Maxine V Beam
Belgian Malinois View Results Dr. Thomas M. Davies
Belgian Sheepdog View Results Dr. Thomas M. Davies
Belgian Tervuren View Results Dr. Thomas M. Davies
Bergamasco View Results Mr. Rafael DeSantiago
Bernese Mountain Dog View Results Mr. Burton J. Yamada
Black Russian Terrier View Results Mr. Eric J. Ringle
Boerboel View Results Mr. Rafael DeSantiago
Border Collie View Results Mrs. Cate Elizabeth Cartledge
Border Terrier View Results Miss Maxine V Beam
Bouvier des Flandres View Results Dr. Thomas M. Davies
Boxer View Results Mr. Norman B. Kenney
Briard View Results Dr. Thomas M. Davies
Bullmastiff View Results Mr. Eric J. Ringle
Cairn Terrier View Results Paolo Dondina
Canaan Dog View Results Mr. Donald M. Booxbaum
Cane Corso View Results Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
Cardigan Welsh Corgi View Results Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
Cesky Terrier View Results Paolo Dondina
Chinook View Results Mr. Rafael DeSantiago
Colored Bull Terrier View Results Paolo Dondina
Dandie Dinmont Terrier View Results Paolo Dondina
Doberman Pinscher View Results Mr. Norman B. Kenney
Dogo Argentino View Results Mr. Rafael DeSantiago
Dogue de Bordeaux View Results Mr. Jay Richardson
Entlebucher Mountain Dog View Results Mr. Donald M. Booxbaum
Finnish Lapphund View Results Mr. Rafael DeSantiago
German Pinscher View Results Mr. Norman B. Kenney
German Shepherd Dog View Results Francisco Chapa
Giant Schnauzer View Results Mr. Burton J. Yamada
Glen of Imaal Terrier View Results Ms. Marcy L. Zingler
Great Dane View Results Mr. Eric J. Ringle
Great Pyrenees View Results Mr. Burton J. Yamada
Greater Swiss Mountain Dog View Results Mr. Burton J. Yamada
Icelandic Sheepdog View Results Mrs. Dorothy N. Collier
Irish Terrier View Results Paolo Dondina
Kerry Blue Terrier View Results Geir Flyckt-Pedersen
Komondor View Results Dr. Tamas Jakkel
Kuvasz View Results Dr. Klaus Anselm
Lakeland Terrier View Results Geir Flyckt-Pedersen
Leonberger View Results Mrs. Patricia (Pat) Hastings
Mastiff View Results Mr. Eric J. Ringle
Miniature Bull Terrier View Results Miss Maxine V Beam
Miniature Schnauzer View Results Mr. Robert D. Black
Neapolitan Mastiff View Results Mr. Jay Richardson
Newfoundland View Results Mr. Jay Richardson
Norfolk Terrier View Results Mr. Robert D. Black
Norwegian Buhund View Results Mrs. Cate Elizabeth Cartledge
Norwich Terrier View Results Mr. Robert D. Black
Old English Sheepdog View Results Mrs. Dorothy N. Collier
Parson Russell Terrier View Results Mr. Robert D. Black
Pembroke Welsh Corgi View Results Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
Peruvian Inca Orchid View Results Mr. Rafael DeSantiago
Polish Lowland Sheepdog View Results Mrs. Dorothy N. Collier
Portuguese Podengo Pequeno View Results Mr. Rafael DeSantiago
Portuguese Water Dog View Results Elizabeth "Beth" Sweigart
Puli View Results Dr. Klaus Anselm
Pumi View Results Mr. Rafael DeSantiago
Pyrenean Shepherd View Results Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
Rat Terrier View Results Mr. Rafael DeSantiago
Rottweiler View Results Mr. Jay Richardson
Rough Collie View Results Mrs. Dorothy N. Collier
Russell Terrier View Results Mr. Rafael DeSantiago
Samoyed View Results Mr. Norman B. Kenney
Scottish Terrier View Results Dr. H. Scott Kellogg
Sealyham Terrier View Results Mr. Robert D. Black
Shetland Sheepdog View Results Mr. Donald M. Booxbaum
Siberian Husky View Results Mr. Norman B. Kenney
Skye Terrier View Results Miss Maxine V Beam
Sloughi View Results Mr. Rafael DeSantiago
Smooth Collie View Results Mrs. Dorothy N. Collier
Smooth Fox Terrier View Results Geir Flyckt-Pedersen
Soft Coated Wheaten Terrier View Results Dr. H. Scott Kellogg
St. Bernard View Results Mr. Jay Richardson
Staffordshire Bull Terrier View Results Paolo Dondina
Standard Manchester Terrier View Results Dr. H. Scott Kellogg
Standard Schnauzer View Results Mr. Robert H. Gregory
Swedish Vallhund View Results Mrs. Cate Elizabeth Cartledge
Tibetan Mastiff View Results Mr. Donald M. Booxbaum
Treeing Walker Coonhound View Results Mr. Rafael DeSantiago
Welsh Terrier View Results Geir Flyckt-Pedersen
West Highland White Terrier View Results Dr. H. Scott Kellogg
White Bull Terrier View Results Paolo Dondina
Wire Fox Terrier View Results Geir Flyckt-Pedersen
Wirehaired Vizsla View Results Mr. Rafael DeSantiago



Junior Showmanship Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Breed Judging  |  Junior Showmanship  |  Best Bred By Exhibitor  |  Eukanuba World Challenge  |  Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 17, 2011)
Class Date Entries Ring Time Judge
Preliminary 1 View Results Ms. Charlotte Anderson-Conway
Preliminary 2 View Results Michael C Kennedy
Preliminary 3 View Results Ms. Charlotte Anderson-Conway
Preliminary 4 View Results Michael C Kennedy
Finals View Results Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna



Best Bred By Exhibitor Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Breed Judging  |  Junior Showmanship  |  Best Bred By Exhibitor  |  Eukanuba World Challenge  |  Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 17, 2011)
Group Date Entries Ring Time Judge
Best BBE in Non-Sporting Group View Results Mr. Andrew (Gene) Mills
Best BBE in Sporting Group View Results Mr. Frank Kane
Best BBE in Hound Group View Results Dr. Jose Luis Payro
Best BBE in Toy Group View Results Ms. Elizabeth Muthard

Day Two (Sunday, December 18, 2011)
Group Date Entries Ring Time Judge
Best BBE in Terrier Group View Results Mrs. Karen C. Wilson
Best BBE in Working Group View Results Dr. Carmen L. Battaglia
Best BBE in Herding Group View Results Mrs. Roberta C. Davies
Best BBE in Show View Results James G. Reynolds



Eukanuba World Challenge Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Breed Judging  |  Junior Showmanship  |  Best Bred By Exhibitor  |  Eukanuba World Challenge  |  Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 17, 2011)
Section Date Entries Ring Time Judge
Section I View Results Mrs. Barbara Muller
Section II View Results C V Sudarsan
Section III View Results Mrs. Zena Thorn-Andrews
Section IV View Results Dr. Tamas Jakkel

Day Two (Sunday, December 18, 2011)
Section Date Entries Ring Time Judge
Eukanuba World Challenge Winner View Results Enrique Jorge Filippini



Group and Best in Show Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Breed Judging  |  Junior Showmanship  |  Best Bred By Exhibitor  |  Eukanuba World Challenge  |  Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 17, 2011)
Group Date Entries Ring Time Judge
Toy Group View Results Dr. Anthony D. DiNardo
Hound Group View Results Mrs. Lee Canalizo
Non-Sporting Group View Results Mr. Frank T. Sabella
Sporting Group View Results Miss Maxine V Beam

Day Two (Sunday, December 18, 2011)
Group Date Entries Ring Time Judge
Working Group View Results Mr. Edd E. Bivin
Terrier Group View Results Peter J Green
Herding Group View Results Mr. Robert J. Caswell
Best In Show View Results Mrs. Robert D. Smith
Miscellaneous View Results Mr. Rafael DeSantiago