2010 AKC/Eukanuba National Championship

Long Beach, CA — Show Summary


Breed Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Breed Judging  |  Junior Showmanship  |  Best Bred By Exhibitor  |  Eukanuba World Challenge  |  Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 04, 2010)
Breed Name Date Entries Ring Time Judge
Affenpinscher View Results Andrew H. Brace
Afghan Hound View Results Mrs. Claire (Kitty) K. Steidel
American Eskimo Dog View Results Mr. Vincent T. Grosso
American Foxhound View Results Mrs. Houston (Toddie) Clark
American Water Spaniel View Results Mr. Lowell K. Davis
Basenji View Results Adrian Landarte
Basset Hound View Results Mrs. Claire (Kitty) K. Steidel
Beagle (13 in. and under) View Results Ms. Marjorie Martorella
Beagle (over 13 in.) View Results Ms. Marjorie Martorella
Bichon Frise View Results Mr. John R. Shoemaker
Black and Tan Coonhound View Results Mrs. Gloria R. Reese
Blenheim & Prince Charles English Toy Spaniel View Results Andrew H. Brace
Bloodhound View Results Dr. Jose Luis Payro
Bluetick Coonhound View Results Dr. Robert D. Smith
Borzoi View Results Mr. Roger R. Hartinger
Boston Terrier View Results Mr. John R. Shoemaker
Boykin Spaniel View Results Dr. Robert D. Smith
Brittany View Results Mr. Carl Gene Liepmann
Brussels Griffon View Results Andrew H. Brace
Bulldog View Results Mr. Glynn Payne
Cavalier King Charles Spaniel View Results Mr. Houston Clark
Chesapeake Bay Retriever View Results Mr. Lowell K. Davis
Chinese Crested View Results Mr. Houston Clark
Chinese Shar-Pei View Results Mr. Vincent T. Grosso
Chow Chow View Results Mrs. Francine W. Schwartz
Clumber Spaniel View Results Bonnie P. Threlfall
Cocker Spaniel ASCOB View Results Carlos Navarro
Cocker Spaniel Black View Results Carlos Navarro
Cocker Spaniel Parti View Results Carlos Navarro
Curly-Coated Retriever View Results Mr. Carl Gene Liepmann
Dachshund (Longhaired) View Results Mrs. Houston (Toddie) Clark
Dachshund (Smooth) View Results Mrs. Houston (Toddie) Clark
Dachshund (Wirehaired) View Results Mrs. Houston (Toddie) Clark
Dalmatian View Results Mr. John R. Shoemaker
English Cocker Spaniel View Results Bonnie P. Threlfall
English Foxhound View Results Mrs. Houston (Toddie) Clark
English Setter View Results Mr. Lowell K. Davis
English Springer Spaniel View Results Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
Field Spaniel View Results Mr. Carl Gene Liepmann
Finnish Spitz View Results Mrs. Francine W. Schwartz
Flat-Coated Retriever View Results Mr. Carl Gene Liepmann
French Bulldog View Results Mrs. Peggy J. Hauck
German Shorthaired Pointer View Results Mr. Lowell K. Davis
German Wirehaired Pointer View Results Bonnie P. Threlfall
Golden Retriever View Results Mr. Lowell K. Davis
Gordon Setter View Results Ms. Marjorie Martorella
Greyhound View Results Mrs. Gloria R. Reese
Harrier View Results Mrs. Gloria R. Reese
Havanese View Results Mrs. June A. Penta
Ibizan Hound View Results Mr. Roger R. Hartinger
Irish Red and White Setter View Results Mr. Carl Gene Liepmann
Irish Setter View Results Mrs. Donna J. Buxton
Irish Water Spaniel View Results Ms. Marjorie Martorella
Irish Wolfhound View Results Mr. Roger R. Hartinger
Italian Greyhound View Results Mr. W. Everett Dean Jr.
Japanese Chin View Results Mr. W. Everett Dean Jr.
Keeshond View Results Mrs. Francine W. Schwartz
King Charles & Ruby English Toy Spaniel View Results Andrew H. Brace
Labrador Retriever View Results Dan Ericsson
Lhasa Apso View Results Mrs. Francine W. Schwartz
Long Coat Chihuahua View Results Adrian Landarte
Lowchen View Results Mr. Vincent T. Grosso
Maltese View Results Mrs. Peggy J. Hauck
Miniature Pinscher View Results Mr. Houston Clark
Miniature Poodle View Results Mr. John R. Shoemaker
Norwegian Elkhound View Results W Ronald Irving
Nova Scotia Duck Tolling Retriever View Results Mr. Carl Gene Liepmann
Otterhound View Results Mrs. June A. Penta
Papillon View Results Mrs. Peggy J. Hauck
Pekingese View Results Dan Ericsson
Petit Basset Griffon Vendeen View Results Mrs. Claire (Kitty) K. Steidel
Pharaoh Hound View Results Mrs. June A. Penta
Plott View Results Mrs. Gloria R. Reese
Pointer View Results Mr. Carl Gene Liepmann
Pomeranian View Results Andrew H. Brace
Pug View Results Mr. W. Everett Dean Jr.
Redbone Coonhound View Results Dr. Robert D. Smith
Rhodesian Ridgeback View Results Mrs. Claire (Kitty) K. Steidel
Saluki View Results Ms. Marjorie Martorella
Schipperke View Results Mrs. Francine W. Schwartz
Scottish Deerhound View Results Mrs. Claire (Kitty) K. Steidel
Shiba Inu View Results Mr. Vincent T. Grosso
Shih Tzu View Results Mrs. Peggy J. Hauck
Silky Terrier View Results Mr. W. Everett Dean Jr.
Smooth Coat Chihuahua View Results Adrian Landarte
Spinone Italiano View Results Mr. Carl Gene Liepmann
Standard Poodle View Results Mr. John R. Shoemaker
Sussex Spaniel View Results Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
Tibetan Spaniel View Results Dr. Jose Luis Payro
Tibetan Terrier View Results Dr. Jose Luis Payro
Toy Fox Terrier View Results Mr. Houston Clark
Toy Manchester Terrier View Results Mr. Houston Clark
Toy Poodle View Results Mrs. Peggy J. Hauck
Vizsla View Results Carlos Navarro
Weimaraner View Results Carlos Navarro
Welsh Springer Spaniel View Results Bonnie P. Threlfall
Whippet View Results Mrs. Gloria R. Reese
Wirehaired Pointing Griffon View Results Bonnie P. Threlfall
Yorkshire Terrier View Results Mr. W. Everett Dean Jr.

Day Two (Sunday, December 05, 2010)
Breed Name Date Entries Ring Time Judge
Airedale Terrier View Results Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
Akita View Results Dr. Jose Luis Payro
Alaskan Malamute View Results Mrs. Donna J. Buxton
American Staffordshire Terrier View Results Mrs. Lynne M. Myall
Anatolian Shepherd Dog View Results Mrs. Donna J. Buxton
Australian Cattle Dog View Results Mr. Lawrence C Terricone
Australian Shepherd View Results Mrs. Roberta C. Davies
Australian Terrier View Results Peter J Green
Bearded Collie View Results Mr. Denis Kuzelj
Beauceron View Results Mr. Denis Kuzelj
Bedlington Terrier View Results Dan Ericsson
Belgian Malinois View Results Mr. Jeff Luscott
Belgian Sheepdog View Results Mr. Jeff Luscott
Belgian Tervuren View Results Mr. Jeff Luscott
Bernese Mountain Dog View Results Mr. Denis Kuzelj
Black Russian Terrier View Results Mrs. Roberta C. Davies
Border Collie View Results Mr. Jeff Luscott
Border Terrier View Results Robert Naun
Bouvier des Flandres View Results Mr. Lawrence C Terricone
Boxer View Results Ms. Jane Roppolo
Briard View Results W Ronald Irving
Bullmastiff View Results Mr. Glynn Payne
Cairn Terrier View Results W Ronald Irving
Canaan Dog View Results Mrs. Roberta C. Davies
Cane Corso View Results Mr. Denis Kuzelj
Cardigan Welsh Corgi View Results Mr. Lawrence C Terricone
Cesky Terrier View Results Dr. Robert D. Smith
Colored Bull Terrier View Results Mrs. Lynne M. Myall
Dandie Dinmont Terrier View Results Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
Doberman Pinscher View Results Mr. Eugene W. Haupt
Dogue de Bordeaux View Results Dr. Jose Luis Payro
Entlebucher Mountain Dog View Results Dr. Robert D. Smith
Finnish Lapphund View Results Dr. Robert D. Smith
German Pinscher View Results Ms. Jane Roppolo
German Shepherd Dog View Results Carlos Navarro
Giant Schnauzer View Results Mr. Denis Kuzelj
Glen of Imaal Terrier View Results Mr. Jeff Luscott
Great Dane View Results Mr. Glynn Payne
Great Pyrenees View Results Ms. Jane Roppolo
Greater Swiss Mountain Dog View Results Ms. Jane Roppolo
Icelandic Sheepdog View Results Dr. Robert D. Smith
Irish Terrier View Results Robert Naun
Kerry Blue Terrier View Results Peter J Green
Komondor View Results Mrs. Donna J. Buxton
Kuvasz View Results Mr. Eugene W. Haupt
Lakeland Terrier View Results Robert Naun
Leonberger View Results Dr. Robert D. Smith
Mastiff View Results Mr. Glynn Payne
Miniature Bull Terrier View Results Mrs. Lynne M. Myall
Miniature Schnauzer View Results Peter J Green
Neapolitan Mastiff View Results Dr. Jose Luis Payro
Newfoundland View Results Mr. Eugene W. Haupt
Norfolk Terrier View Results Andrew H. Brace
Norwegian Buhund View Results Dan Ericsson
Norwegian Lundehund View Results Dr. Robert D. Smith
Norwich Terrier View Results W Ronald Irving
Old English Sheepdog View Results Mr. Lawrence C Terricone
Parson Russell Terrier View Results Mr. Jeff Luscott
Pembroke Welsh Corgi View Results Adrian Landarte
Polish Lowland Sheepdog View Results Adrian Landarte
Portuguese Water Dog View Results Ms. Jane Roppolo
Puli View Results Mr. Lawrence C Terricone
Pyrenean Shepherd View Results Mrs. Roberta C. Davies
Rottweiler View Results Mr. Denis Kuzelj
Rough Collie View Results Mrs. June A. Penta
Russell Terrier View Results Dr. Robert D. Smith
Samoyed View Results Mr. Eugene W. Haupt
Scottish Terrier View Results Dan Ericsson
Sealyham Terrier View Results Robert Naun
Shetland Sheepdog View Results Mrs. June A. Penta
Siberian Husky View Results Mrs. Roberta C. Davies
Skye Terrier View Results W Ronald Irving
Smooth Collie View Results Mrs. Roberta C. Davies
Smooth Fox Terrier View Results Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
Soft Coated Wheaten Terrier View Results Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
St. Bernard View Results Mrs. Donna J. Buxton
Staffordshire Bull Terrier View Results Mrs. Lynne M. Myall
Standard Manchester Terrier View Results Robert Naun
Standard Schnauzer View Results Mr. Denis Kuzelj
Swedish Vallhund View Results Mrs. June A. Penta
Tibetan Mastiff View Results Mr. Eugene W. Haupt
Treeing Walker Coonhound View Results Dr. Robert D. Smith
Welsh Terrier View Results Peter J Green
West Highland White Terrier View Results Dan Ericsson
White Bull Terrier View Results Mrs. Lynne M. Myall
Wire Fox Terrier View Results Mr. Vincent T. Grosso
Xoloitzcuintli View Results Dr. Robert D. Smith



Junior Showmanship Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Breed Judging  |  Junior Showmanship  |  Best Bred By Exhibitor  |  Eukanuba World Challenge  |  Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 04, 2010)
Class Date Entries Ring Time Judge
Preliminary 1 View Results Miss Emily Bisso
Preliminary 2 View Results Mr. Tyler D Cegler
Preliminary 3 View Results Miss Emily Bisso
Preliminary 4 View Results Mr. Tyler D Cegler
Finals View Results Bonnie P. Threlfall



Best Bred By Exhibitor Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Breed Judging  |  Junior Showmanship  |  Best Bred By Exhibitor  |  Eukanuba World Challenge  |  Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 04, 2010)
Group Date Entries Ring Time Judge
Best BBE in Non-Sporting Group View Results Mrs. Peggy Dillard Carr
Best BBE in Sporting Group View Results Joseph E. Gregory
Best BBE in Hound Group View Results Dr. Robert A. Indeglia
Best BBE in Toy Group View Results Ms. Arlene A. Czech

Day Two (Sunday, December 05, 2010)
Group Date Entries Ring Time Judge
Best BBE in Terrier Group View Results Mrs. Lydia Coleman Hutchinson
Best BBE in Working Group View Results Mrs. Karina Le Mare
Best BBE in Herding Group View Results Mr. Steven D. Gladstone
Best BBE in Show View Results Mrs. Robert D. Smith



Eukanuba World Challenge Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Breed Judging  |  Junior Showmanship  |  Best Bred By Exhibitor  |  Eukanuba World Challenge  |  Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 04, 2010)
Section Date Entries Ring Time Judge
Section I View Results Mr. Jaime Ganoza
Section II View Results Mr. Desmond J. Murphy
Section III View Results Sean Delmar
Section IV View Results Mr. Stefan Stefik

Day Two (Sunday, December 05, 2010)
Section Date Entries Ring Time Judge
Eukanuba World Challenge Winner View Results Ms. Carla Molinari



Group and Best in Show Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Breed Judging  |  Junior Showmanship  |  Best Bred By Exhibitor  |  Eukanuba World Challenge  |  Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 04, 2010)
Group Date Entries Ring Time Judge
Toy Group View Results Mr. Jon R. Cole
Hound Group View Results Ms. Patricia W. Laurans
Non-Sporting Group View Results Mrs. Paula Hartinger
Sporting Group View Results Mr. Erik Bergishagen

Day Two (Sunday, December 05, 2010)
Group Date Entries Ring Time Judge
Working Group View Results Kari Jarvinen
Terrier Group View Results Mrs. Charlotte P. Patterson
Herding Group View Results Dr. Thomas M. Davies
Best In Show View Results Mrs. Jean Fournier
Miscellaneous View Results Dr. Robert D. Smith