AKC/Eukanuba National Championship
Show Summary for the December 2008 Show Held in Long Beach, CA
Breed Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Junior Showmanship  |   Best Bred By Exhibitor  |   Eukanuba World Challenge  |   Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 13, 2008)
Breed Name Date Entries Ring Time Judge
Affenpinscher View Results Mr. Robert A. Condon
Afghan Hound View Results Uwe Fischer
American Eskimo Dog View Results Mrs. Robert D. Smith
American Foxhound View Results Mr. Randy E. Garren
American Water Spaniel View Results Robert H Slay
Basenji View Results Mrs. Zena Thorn-Andrews
Basset Hound View Results Mr. Michael J. Dougherty
Beagle (13 in. and under) View Results Mrs. Lowell (Arlene) K. Davis
Beagle (over 13 in.) View Results Mrs. Lowell (Arlene) K. Davis
Bichon Frise View Results Mr. Randy E. Garren
Black and Tan Coonhound View Results Mr. Michael J. Dougherty
Blenheim & Prince Charles English Toy Spaniel View Results Mr. Reinaldo (Rey) Burgos
Bloodhound View Results Mrs. Jeannette McGinnis
Borzoi View Results Ms. Carla Molinari
Boston Terrier View Results Mrs. Robert D. Smith
Brittany View Results Mr. Elliott B. Weiss
Brussels Griffon View Results Mr. Robert A. Condon
Bulldog View Results Mr. Randy E. Garren
Cavalier King Charles Spaniel View Results Mrs. Robert D. Smith
Chesapeake Bay Retriever View Results Judy A Harrington
Chinese Crested View Results Mrs. Elaine J. Lessig
Chinese Shar-Pei View Results Mr. Randy E. Garren
Chow Chow View Results Mr. Stephen F. Hurt
Clumber Spaniel View Results Robert H Slay
Cocker Spaniel ASCOB View Results Dr. Elliot L. More
Cocker Spaniel Black View Results Dr. Elliot L. More
Cocker Spaniel Parti View Results Dr. Elliot L. More
Curly-Coated Retriever View Results Mr. Elliott B. Weiss
Dachshund (Longhaired) View Results Mrs. Lowell (Arlene) K. Davis
Dachshund (Smooth) View Results Mrs. Lowell (Arlene) K. Davis
Dachshund (Wirehaired) View Results Mrs. Lowell (Arlene) K. Davis
Dalmatian View Results Mrs. Robert D. Smith
English Cocker Spaniel View Results Dr. Elliot L. More
English Foxhound View Results Mrs. Zena Thorn-Andrews
English Setter View Results Robert H Slay
English Springer Spaniel View Results Dr. Elliot L. More
Field Spaniel View Results Judy A Harrington
Finnish Spitz View Results Mrs. Robert D. Smith
Flat-Coated Retriever View Results Mr. Elliott B. Weiss
French Bulldog View Results Mrs. Dorothy Welsh
German Shorthaired Pointer View Results Uwe Fischer
German Wirehaired Pointer View Results Uwe Fischer
Golden Retriever View Results Mr. Elliott B. Weiss
Gordon Setter View Results James G. Reynolds
Greyhound View Results Ms. Carla Molinari
Harrier View Results Mrs. Jeannette McGinnis
Havanese View Results Mrs. Elaine J. Lessig
Ibizan Hound View Results Mrs. Jeannette McGinnis
Irish Setter View Results Robert H Slay
Irish Water Spaniel View Results Mrs. Jeannette McGinnis
Irish Wolfhound View Results Mrs. Zena Thorn-Andrews
Italian Greyhound View Results David A. Ojalvo
Japanese Chin View Results Mrs. Dorothy Welsh
Keeshond View Results Mrs. Kathleen M. Grosso
King Charles & Ruby English Toy Spaniel View Results Mr. Reinaldo (Rey) Burgos
Labrador Retriever View Results Mrs. Sari Brewster Tietjen
Lhasa Apso View Results Mrs. Dorothy Welsh
Long Coat Chihuahua View Results Mr. Robert A. Condon
Lowchen View Results Mrs. Dorothy Welsh
Maltese View Results David A. Ojalvo
Miniature Pinscher View Results Mr. Robert A. Condon
Miniature Poodle View Results James G. Reynolds
Norwegian Elkhound View Results Mrs. Jeannette McGinnis
Nova Scotia Duck Tolling Retriever View Results Mrs. Sari Brewster Tietjen
Otterhound View Results Mrs. Zena Thorn-Andrews
Papillon View Results Mr. Reinaldo (Rey) Burgos
Pekingese View Results Mr. Reinaldo (Rey) Burgos
Petit Basset Griffon Vendeen View Results Mr. Michael J. Dougherty
Pharaoh Hound View Results Mrs. Zena Thorn-Andrews
Plott View Results Mr. Randy E. Garren
Pointer View Results Robert H Slay
Pomeranian View Results David A. Ojalvo
Pug View Results Mr. Reinaldo (Rey) Burgos
Rhodesian Ridgeback View Results Mr. Michael J. Dougherty
Saluki View Results Ms. Carla Molinari
Schipperke View Results Mrs. Dorothy Welsh
Scottish Deerhound View Results Ms. Carla Molinari
Shiba Inu View Results Mrs. Kathleen M. Grosso
Shih Tzu View Results David A. Ojalvo
Silky Terrier View Results Mrs. Elaine J. Lessig
Smooth Coat Chihuahua View Results Mr. Robert A. Condon
Spinone Italiano View Results Mrs. Jeannette McGinnis
Standard Poodle View Results James G. Reynolds
Sussex Spaniel View Results Mrs. Sari Brewster Tietjen
Tibetan Spaniel View Results James G. Reynolds
Tibetan Terrier View Results Mrs. Sari Brewster Tietjen
Toy Fox Terrier View Results Mrs. Elaine J. Lessig
Toy Manchester Terrier View Results Mrs. Elaine J. Lessig
Toy Poodle View Results James G. Reynolds
Vizsla View Results Mrs. Sari Brewster Tietjen
Weimaraner View Results Judy A Harrington
Welsh Springer Spaniel View Results Mr. Elliott B. Weiss
Whippet View Results Mr. Michael J. Dougherty
Wirehaired Pointing Griffon View Results Uwe Fischer
Yorkshire Terrier View Results David A. Ojalvo

Day Two (Sunday, December 14, 2008)
Breed Name Date Entries Ring Time Judge
Airedale Terrier View Results Ms. Linda C. More
Akita View Results Mr. Houston Clark
Alaskan Malamute View Results Mr. Robert Stein
American Staffordshire Terrier View Results Ms. Linda C. More
Anatolian Shepherd Dog View Results Mr. David M. Powers
Australian Cattle Dog View Results Mr. Brian Meyer
Australian Shepherd View Results Mrs. Jean Fournier
Australian Terrier View Results Mrs. Chris A. Levy
Bearded Collie View Results Mr. Brian Meyer
Beauceron View Results Uwe Fischer
Bedlington Terrier View Results Mrs. Kathleen M. Grosso
Belgian Malinois View Results Mr. Brian Meyer
Belgian Sheepdog View Results Mr. Houston Clark
Belgian Tervuren View Results Mrs. Jean Fournier
Bernese Mountain Dog View Results Mr. Clay Coady
Black Russian Terrier View Results Mr. Bernard Schwartz
Border Collie View Results Mr. Brian Meyer
Border Terrier View Results Mr. Gary L Doerge
Bouvier des Flandres View Results Mrs. Cindy Meyer
Boxer View Results Mr. Robert Stein
Briard View Results Mrs. Cindy Meyer
Bullmastiff View Results Mr. Clay Coady
Cairn Terrier View Results Mr. Gary L Doerge
Canaan Dog View Results Mrs. Jean Fournier
Cardigan Welsh Corgi View Results Mr. Houston Clark
Colored Bull Terrier View Results Dr. Lee Anthony Reasin
Dandie Dinmont Terrier View Results Mrs. Chris A. Levy
Doberman Pinscher View Results Mr. Clay Coady
Dogue de Bordeaux View Results Ms. Carla Molinari
German Pinscher View Results Mr. Clay Coady
German Shepherd Dog View Results Mrs. Cindy Meyer
Giant Schnauzer View Results Mr. Robert Stein
Glen of Imaal Terrier View Results Mrs. Chris A. Levy
Great Dane View Results Mr. Bernard Schwartz
Great Pyrenees View Results Judy A Harrington
Greater Swiss Mountain Dog View Results Mr. Bernard Schwartz
Irish Terrier View Results Mr. David M. Powers
Kerry Blue Terrier View Results Mrs. Chris A. Levy
Komondor View Results Mr. Bernard Schwartz
Kuvasz View Results Mr. Houston Clark
Lakeland Terrier View Results Mr. Stephen F. Hurt
Mastiff View Results Mr. Clay Coady
Miniature Bull Terrier View Results Dr. Lee Anthony Reasin
Miniature Schnauzer View Results Mrs. Chris A. Levy
Neapolitan Mastiff View Results Mr. Bernard Schwartz
Newfoundland View Results Mr. Robert Stein
Norfolk Terrier View Results Ms. Linda C. More
Norwich Terrier View Results Dr. Lee Anthony Reasin
Old English Sheepdog View Results Mr. Brian Meyer
Parson Russell Terrier View Results Mrs. Kathleen M. Grosso
Pembroke Welsh Corgi View Results Mr. Houston Clark
Polish Lowland Sheepdog View Results Ms. Linda C. More
Portuguese Water Dog View Results Ms. Carla Molinari
Puli View Results Mrs. Jean Fournier
Rottweiler View Results Uwe Fischer
Rough Collie View Results Mrs. Cindy Meyer
Samoyed View Results Mr. David M. Powers
Scottish Terrier View Results Mr. David M. Powers
Sealyham Terrier View Results Mr. Gary L Doerge
Shetland Sheepdog View Results Mrs. Cindy Meyer
Siberian Husky View Results Mr. Robert Stein
Skye Terrier View Results Mr. Gary L Doerge
Smooth Collie View Results Mrs. Jean Fournier
Smooth Fox Terrier View Results Mr. Stephen F. Hurt
Soft Coated Wheaten Terrier View Results Mr. Stephen F. Hurt
St. Bernard View Results Judy A Harrington
Staffordshire Bull Terrier View Results Mrs. Kathleen M. Grosso
Standard Manchester Terrier View Results Dr. Lee Anthony Reasin
Standard Schnauzer View Results Mr. David M. Powers
Swedish Vallhund View Results Mrs. Zena Thorn-Andrews
Tibetan Mastiff View Results Ms. Carla Molinari
Welsh Terrier View Results Mr. Gary L Doerge
West Highland White Terrier View Results Ms. Linda C. More
White Bull Terrier View Results Dr. Lee Anthony Reasin
Wire Fox Terrier View Results Mr. Stephen F. Hurt



Junior Showmanship Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Junior Showmanship  |   Best Bred By Exhibitor  |   Eukanuba World Challenge  |   Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 13, 2008)
Class Date Entries Ring Time Judge
Preliminary 1 View Results Mr. Peter Kubacz
Preliminary 2 View Results Mr. Peter Kubacz
Preliminary 3 View Results Mrs. Jennifer Pahl
Preliminary 4 View Results Mrs. Jennifer Pahl
Finals View Results Mr. Randy E. Garren



Best Bred By Exhibitor Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Junior Showmanship  |   Best Bred By Exhibitor  |   Eukanuba World Challenge  |   Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 13, 2008)
Group Date Entries Ring Time Judge
Best BBE in Toy Group View Results Andrew H. Brace
Best BBE in Sporting Group View Results Ms. Patricia W. Laurans
Best BBE in Hound Group View Results Mrs. Lee Canalizo
Best BBE in Non-Sporting Group View Results Mrs. Loraine Boutwell

Day Two (Sunday, December 14, 2008)
Group Date Entries Ring Time Judge
Best BBE in Working Group View Results Mr. Robert J. Caswell
Best BBE in Terrier Group View Results Enrique Jorge Filippini
Best BBE in Herding Group View Results Dr. Thomas M. Davies
Best BBE in Show View Results Dr. Harry Smith



Eukanuba World Challenge Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Junior Showmanship  |   Best Bred By Exhibitor  |   Eukanuba World Challenge  |   Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 13, 2008)
Section Date Entries Ring Time Judge
Europe & Africa Section 1 View Results Mr. Edd E. Bivin
Americas View Results Paolo Dondina

Day Two (Sunday, December 14, 2008)
Section Date Entries Ring Time Judge
Europe & Africa Section 2 View Results Mr. Rafael DeSantiago
Asia & Oceania View Results Andrew H. Brace
Eukanuba World Challenge Winner 12/14/2008
4
Arena
7:40 PM Mr. Hans Muller



Group and Best in Show Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Junior Showmanship  |   Best Bred By Exhibitor  |   Eukanuba World Challenge  |   Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 13, 2008)
Group Date Entries Ring Time Judge
Toy Group View Results Ms. Sandra Goose Allen
Hound Group View Results Mr. Luc Boileau
Non-Sporting Group View Results Mrs. Helen Lee James
Sporting Group View Results Mr. Louis Auslander

Day Two (Sunday, December 14, 2008)
Group Date Entries Ring Time Judge
Working Group View Results Mrs. Sheila DiNardo
Terrier Group View Results Hon. David C. Merriam
Herding Group View Results Mr. Steven D. Gladstone
Best In Show View Results Dr. Robert D. Smith