AKC/Eukanuba National Championship
Show Summary for the December 2007 Show Held in Long Beach, CA
Breed Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Junior Showmanship  |   Best Bred By Exhibitor  |   Eukanuba World Challenge  |   Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 01, 2007)
Breed Name Date Entries Ring Time Judge
Affenpinscher View Results Mrs. Charlotte P. Patterson
Afghan Hound View Results Mrs. Joan Goldstein
American Eskimo Dog View Results Mr. Andrew (Gene) Mills
American Foxhound View Results Col. Joe B. Purkhiser
American Water Spaniel View Results Mrs. Patricia V. Trotter
Basenji View Results Mrs. Joan Goldstein
Basset Hound View Results Mrs. Gretchen Bernardi
Beagle (13 in. and under) View Results Mrs. Judy A. Doniere
Beagle (over 13 in.) View Results Mrs. Judy A. Doniere
Bichon Frise View Results Mr. Andrew (Gene) Mills
Black and Tan Coonhound View Results Ms. Joy S. Brewster
Blenheim & Prince Charles English Toy Spaniel View Results Margaret A. Reed
Bloodhound View Results Col. Joe B. Purkhiser
Borzoi View Results Dr. Robert A. Indeglia
Boston Terrier View Results Mr. Carl E. Gomes
Brittany View Results Mr. Douglas A. Johnson
Brussels Griffon View Results Mrs. Charlotte P. Patterson
Bulldog View Results Mr. Andrew (Gene) Mills
Cavalier King Charles Spaniel View Results R William Taylor
Chesapeake Bay Retriever View Results Mrs. Patricia V. Trotter
Chinese Crested View Results Mrs. Murrel Purkhiser
Chinese Shar-Pei View Results Mr. Andrew (Gene) Mills
Chow Chow View Results Dr. Roger S. Pritchard
Clumber Spaniel View Results Mr. Douglas A. Johnson
Cocker Spaniel ASCOB View Results Ms. Marjorie Martorella
Cocker Spaniel Black View Results Ms. Marjorie Martorella
Cocker Spaniel Parti View Results Ms. Marjorie Martorella
Curly-Coated Retriever View Results Mr. Sam Houston McDonald
Dachshund (Longhaired) View Results Mrs. Gretchen Bernardi
Dachshund (Smooth) View Results Mrs. Gretchen Bernardi
Dachshund (Wirehaired) View Results Mrs. Gretchen Bernardi
Dalmatian View Results Mrs. Doris Cozart
English Cocker Spaniel View Results Ms. Marjorie Martorella
English Setter View Results Mrs. Patricia V. Trotter
English Springer Spaniel View Results Ms. Marjorie Martorella
Field Spaniel View Results Mr. Richard G. Beauchamp
Finnish Spitz View Results Mrs. Doris Cozart
Flat-Coated Retriever View Results Mr. Roger R. Hartinger
French Bulldog View Results Mr. Andrew (Gene) Mills
German Shorthaired Pointer View Results Mr. Roger R. Hartinger
German Wirehaired Pointer View Results Mr. Douglas A. Johnson
Golden Retriever View Results Mrs. Patricia V. Trotter
Gordon Setter View Results Mr. Sam Houston McDonald
Greyhound View Results Mrs. Joan Goldstein
Harrier View Results Ms. Joy S. Brewster
Havanese View Results Mrs. Murrel Purkhiser
Ibizan Hound View Results Ms. Joy S. Brewster
Irish Setter View Results Mr. Sam Houston McDonald
Irish Water Spaniel View Results Mr. Richard G. Beauchamp
Irish Wolfhound View Results Mrs. Gretchen Bernardi
Italian Greyhound View Results Margaret A. Reed
Japanese Chin View Results Hiroshi Kamisato
Keeshond View Results Mr. Carl E. Gomes
King Charles & Ruby English Toy Spaniel View Results R William Taylor
Labrador Retriever View Results Mr. Richard G. Beauchamp
Lhasa Apso View Results Mrs. Doris Cozart
Long Coat Chihuahua View Results Mr. Carl E. Gomes
Lowchen View Results Dr. Roger S. Pritchard
Maltese View Results Dr. Roger S. Pritchard
Miniature Pinscher View Results Mrs. Charlotte P. Patterson
Miniature Poodle View Results Mrs. Judy A. Doniere
Norwegian Elkhound View Results Mrs. Robert D. Smith
Nova Scotia Duck Tolling Retriever View Results Mrs. Patricia V. Trotter
Otterhound View Results Ms. Joy S. Brewster
Papillon View Results Mrs. Charlotte P. Patterson
Pekingese View Results R William Taylor
Petit Basset Griffon Vendeen View Results Ms. Joy S. Brewster
Pharaoh Hound View Results Mrs. Joan Goldstein
Plott View Results Mrs. Robert D. Smith
Pointer View Results Mr. Douglas A. Johnson
Pomeranian View Results Margaret A. Reed
Pug View Results Mr. Carl E. Gomes
Rhodesian Ridgeback View Results Mrs. Linda C Krukar
Saluki View Results Mr. Richard G. Beauchamp
Schipperke View Results Dr. Roger S. Pritchard
Scottish Deerhound View Results Mrs. Robert D. Smith
Shiba Inu View Results Hiroshi Kamisato
Shih Tzu View Results R William Taylor
Silky Terrier View Results Margaret A. Reed
Smooth Coat Chihuahua View Results Mr. Carl E. Gomes
Spinone Italiano View Results Mr. Sam Houston McDonald
Standard Poodle View Results Mrs. Judy A. Doniere
Sussex Spaniel View Results Mr. Douglas A. Johnson
Tibetan Spaniel View Results Mrs. Doris Cozart
Tibetan Terrier View Results Mrs. Doris Cozart
Toy Fox Terrier View Results Mrs. Charlotte P. Patterson
Toy Manchester Terrier View Results Dr. Roger S. Pritchard
Toy Poodle View Results Mrs. Judy A. Doniere
Vizsla View Results Mr. Roger R. Hartinger
Weimaraner View Results Mrs. Robert D. Smith
Welsh Springer Spaniel View Results Mr. Sam Houston McDonald
Whippet View Results Hiroshi Kamisato
Wirehaired Pointing Griffon View Results Mr. Richard G. Beauchamp
Yorkshire Terrier View Results Margaret A. Reed

Day Two (Sunday, December 02, 2007)
Breed Name Date Entries Ring Time Judge
Airedale Terrier View Results R William Taylor
Akita View Results Mrs. Catherine Bell
Alaskan Malamute View Results Mrs. Wendy G. Willhauck
American Staffordshire Terrier View Results Mr. William F. Potter II
Anatolian Shepherd Dog View Results Mrs. Catherine Bell
Australian Cattle Dog View Results Mr. Charles E. Trotter
Australian Shepherd View Results Mr. Henry L. Gregory
Australian Terrier View Results Mr. Roger R. Hartinger
Bearded Collie View Results Dr. Robert M. Brown
Beauceron View Results Hans T. Lehtinen
Bedlington Terrier View Results Mrs. Sue Goldberg
Belgian Malinois View Results Dr. Robert M. Brown
Belgian Sheepdog View Results Dr. Robert M. Brown
Belgian Tervuren View Results Dr. Robert M. Brown
Bernese Mountain Dog View Results Mrs. Linda C Krukar
Black Russian Terrier View Results Mr. Jorge Nallem
Border Collie View Results Mr. Charles E. Trotter
Border Terrier View Results Mr. William F. Potter II
Bouvier des Flandres View Results Mrs. Wendy G. Willhauck
Boxer View Results Mr. Henry L. Gregory
Briard View Results Mrs. Wendy G. Willhauck
Bullmastiff View Results Mrs. Linda C Krukar
Cairn Terrier View Results Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
Canaan Dog View Results Mr. Charles E. Trotter
Cardigan Welsh Corgi View Results Mr. Charles E. Trotter
Colored Bull Terrier View Results Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
Dandie Dinmont Terrier View Results Mr. Roger R. Hartinger
Doberman Pinscher View Results Mrs. Linda C Krukar
German Pinscher View Results Mrs. Linda C Krukar
German Shepherd Dog View Results Mrs. Wendy G. Willhauck
Giant Schnauzer View Results Mr. Jorge Nallem
Glen of Imaal Terrier View Results Mr. Jerry L. Roszman
Great Dane View Results Hiroshi Kamisato
Great Pyrenees View Results Dr. Robert M. Brown
Greater Swiss Mountain Dog View Results Mr. Henry L. Gregory
Irish Terrier View Results Mrs. Sue Goldberg
Kerry Blue Terrier View Results Mr. Jerry L. Roszman
Komondor View Results Mrs. Catherine Bell
Kuvasz View Results Mrs. Catherine Bell
Lakeland Terrier View Results Mr. Jerry L. Roszman
Mastiff View Results Dr. Robert A. Indeglia
Miniature Bull Terrier View Results Mr. William F. Potter II
Miniature Schnauzer View Results Mr. Jorge Nallem
Neapolitan Mastiff View Results Hiroshi Kamisato
Newfoundland View Results Dr. Robert A. Indeglia
Norfolk Terrier View Results Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
Norwich Terrier View Results Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
Old English Sheepdog View Results Mr. Henry L. Gregory
Parson Russell Terrier View Results Mr. William F. Potter II
Pembroke Welsh Corgi View Results Mr. Charles E. Trotter
Polish Lowland Sheepdog View Results Mrs. Robert D. Smith
Portuguese Water Dog View Results Mr. Henry L. Gregory
Puli View Results Mrs. Robert D. Smith
Rottweiler View Results Dr. Robert A. Indeglia
Rough Collie View Results Mrs. Murrel Purkhiser
Samoyed View Results Dr. Robert A. Indeglia
Scottish Terrier View Results Col. Joe B. Purkhiser
Sealyham Terrier View Results Mrs. Sue Goldberg
Shetland Sheepdog View Results Mrs. Murrel Purkhiser
Siberian Husky View Results Mrs. Wendy G. Willhauck
Skye Terrier View Results Mr. Jerry L. Roszman
Smooth Collie View Results Mrs. Murrel Purkhiser
Smooth Fox Terrier View Results Mr. William F. Potter II
Soft Coated Wheaten Terrier View Results Mrs. Sue Goldberg
St. Bernard View Results Mrs. Catherine Bell
Staffordshire Bull Terrier View Results Col. Joe B. Purkhiser
Standard Manchester Terrier View Results Mrs. Sue Goldberg
Standard Schnauzer View Results Mr. Jorge Nallem
Swedish Vallhund View Results Hans T. Lehtinen
Tibetan Mastiff View Results Hiroshi Kamisato
Welsh Terrier View Results Mr. Jerry L. Roszman
West Highland White Terrier View Results Col. Joe B. Purkhiser
White Bull Terrier View Results Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
Wire Fox Terrier View Results Mr. Jorge Nallem



Junior Showmanship Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Junior Showmanship  |   Best Bred By Exhibitor  |   Eukanuba World Challenge  |   Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 01, 2007)
Class Date Entries Ring Time Judge
Preliminary 1 View Results Ms. Danica Burge

Day Two (Sunday, December 02, 2007)
Class Date Entries Ring Time Judge
Preliminary 2 View Results Ms. Danica Burge
Class Date Entries Ring Time Judge
Preliminary 3 View Results Mr. C. David Stout
Class Date Entries Ring Time Judge
Preliminary 4 View Results Mr. C. David Stout
Finals View Results Dr. J. Charles Garvin



Best Bred By Exhibitor Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Junior Showmanship  |   Best Bred By Exhibitor  |   Eukanuba World Challenge  |   Groups and Best in Show

Day One (Saturday, December 01, 2007)
Group Date Entries Ring Time Judge
Best BBE in Non-Sporting Group View Results Hans T. Lehtinen
Best BBE in Sporting Group View Results Miguel Angel Martinez
Best BBE in Hound Group View Results Dr. Goran Bodegard
Best BBE in Toy Group View Results Mrs. Phyllis M. Wolfish

Day Two (Sunday, December 02, 2007)
Group Date Entries Ring Time Judge
Best BBE in Terrier Group View Results W Ronald Irving
Best BBE in Working Group View Results Adrian Landarte
Best BBE in Herding Group View Results Luis Miguel da Viega P. M Teixeira
Best BBE in Show View Results Mr. Frank T. Sabella



Eukanuba World Challenge Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Junior Showmanship  |   Best Bred By Exhibitor  |   Eukanuba World Challenge  |   Groups and Best in Show


Day Two (Sunday, December 02, 2007)
Section Date Entries Ring Time Judge
Asia & Oceania View Results Miguel Angel Martinez
Americas & Canada View Results Luis Miguel da Viega P. M Teixeira
Europe & Africa View Results Hiroshi Kamisato
World Challenge Finals View Results Mr. Karl P. Reisinger



Group and Best in Show Judging Schedule
Go to Judging Schedule for:
Junior Showmanship  |   Best Bred By Exhibitor  |   Eukanuba World Challenge  |   Groups and Best in Show

Day One (Sunday, December 02, 2007)
Group Date Entries Ring Time Judge
Toy Group 12/02/2007
15
2
2:00 PM Miss Dorothy M. Macdonald
Hound Group 12/02/2007
10
1
1:00 PM Mrs. Michele L. Billings
Non-Sporting Group 12/02/2007
15
2
2:00 PM Dr. Jose Luis Payro
Sporting Group 12/02/2007
15
2
2:00 PM Dr. Klaus Anselm
Working Group View Results Mrs. Kathleen Steen
Terrier Group 12/02/2007
10
1
1:00 PM Mrs. Cindy Vogels
Herding Group View Results Irene (Mrs. Edd E.) Bivin
Best In Show View Results Miss Maxine V Beam