2007 Judges

Below are the judges for the December 2007 AKC/Eukanuba National Championship.


View all breed judges   |    View all judges in alphabetical order

Skip To:  Group |  Group BBE |  Juniors |  Obedience |  Agility |  World Challenge
Breeds by Group:  Sporting |  Terrier |  Non-Sporting |  Hound |  Toy |  Working |  Herding

Best In Show Judge

  Miss Maxine V Beam Miss Maxine V Beam
FORT WORTH, TX
Best Bred-by Exhibitor In Show Judge

  Mr. Frank T. Sabella Mr. Frank T. Sabella
LAS VEGAS, NV
Best Junior in Show Judge

  Dr. J. Charles Garvin
Dr. J. Charles Garvin
MARION, OH
Group Judges

  Dr. Klaus Anselm Dr. Klaus Anselm
KESWICK, VA
Group: Sporting Group
  Mrs. Kathleen Steen Mrs. Kathleen Steen
ALPHARETTA, GA
Group: Working Group
  Mrs. Cindy Vogels Mrs. Cindy Vogels
GREENWOOD VILLAGE, CO
Group: Terrier Group
  Miss Dorothy M. Macdonald Miss Dorothy M. Macdonald
CARMEL, CA
Group: Toy Group
  Dr. Jose Luis Payro Dr. Jose Luis Payro
MEXICO , D.F., MEX
Group: Non-Sporting Group
Back to Top
Bred-by Exhibitor Group Judges

  Miguel Angel Martinez Miguel Angel Martinez
1215 Buenos Aires, ARG
Group: Best BBE in Sporting Group
  Dr. Goran Bodegard Dr. Goran Bodegard
11729 Stockholm, SWE
Group: Best BBE in Hound Group
  Adrian Landarte Adrian Landarte
Montevideo, URU
Group: Best BBE in Working Group
  W Ronald Irving W Ronald Irving
Oxfordshire, EN
Group: Best BBE in Terrier Group
  Mrs. Phyllis M. Wolfish Mrs. Phyllis M. Wolfish
TORONTO, ON
Group: Best BBE in Toy Group
  Hans T. Lehtinen Hans T. Lehtinen
Fin 01300 Vantaa, FIN
Group: Best BBE in Non-Sporting Group
  Luis Miguel da Viega P. M Teixeira Luis Miguel da Viega P. M Teixeira
Lisboa, POR
Group: Best BBE in Herding Group
Back to Top
Sporting Group Breeds Judges

  Mr. Roger R. Hartinger Mr. Roger R. Hartinger
Cincinnati, OH
Breeds:  Pointers (German Shorthaired), Retrievers (Flat-Coated), Vizslas
  Mr. Douglas A. Johnson Mr. Douglas A. Johnson
Bloomington, IN
Breeds:  Brittanys, Pointers, Pointers (German Wirehaired), Spaniels (Clumber), Spaniels (Sussex)
  Ms. Marjorie Martorella Ms. Marjorie Martorella
Millstone Township, NJ
Breeds:  Spaniels (Cocker) Black, Spaniels (Cocker) ASCOB, Spaniels (Cocker) Parti, Spaniels (English Cocker), Spaniels (English Springer)
  Mr. Sam Houston McDonald Mr. Sam Houston McDonald
Chester Springs, PA
Breeds:  Retrievers (Curly-Coated), Setters (Gordon), Setters (Irish), Spaniels (Welsh Springer), Spinoni Italiani
  Mrs. Robert D. Smith Mrs. Robert D. Smith
St Stephens Church, VA
Breeds:  Weimaraners
  Mrs. Patricia V. Trotter Mrs. Patricia V. Trotter
Carmel, CA
Breeds:  Retrievers (Chesapeake Bay), Retrievers (Golden), Retrievers (Nova Scotia Duck Tolling), Setters (English), Spaniels (American Water)
Back to Top
Hound Group Breeds Judges

  Mrs. Gretchen Bernardi Mrs. Gretchen Bernardi
Edwardsville, IL
Breeds:  Basset Hounds, Dachshunds (Longhaired), Dachshunds (Smooth), Dachshunds (Wirehaired), Irish Wolfhounds
  Ms. Joy S. Brewster Ms. Joy S. Brewster
Newtown, CT
Breeds:  Black and Tan Coonhounds, Harriers, Ibizan Hounds, Otterhounds, Petits Bassets Griffons Vendeens
  Mrs. Joan Goldstein Mrs. Joan Goldstein
Warren, NJ
Breeds:  Afghan Hounds, Basenjis, Foxhounds (English), Greyhounds, Pharaoh Hounds
  Dr. Robert A. Indeglia Dr. Robert A. Indeglia
Narragansett, RI
Breeds:  Borzois
  Hiroshi Kamisato Hiroshi Kamisato
Japan
Breeds:  Whippets
  Mrs. Linda C Krukar Mrs. Linda C Krukar
Brooksville, FL
Breeds:  Rhodesian Ridgebacks
  Col. Joe B. Purkhiser Col. Joe B. Purkhiser
San Antonio, TX
Breeds:  Bloodhounds, Foxhounds (American)
  Mrs. Robert D. Smith Mrs. Robert D. Smith
St Stephens Church, VA
Breeds:  Norwegian Elkhounds, Plotts, Scottish Deerhounds
Back to Top
Working Group Breeds Judges

  Mrs. Catherine Bell Mrs. Catherine Bell
Knoxville, TN
Breeds:  Akitas, Anatolian Shepherd Dogs, Komondorok, Kuvaszok, St. Bernards
  Dr. Robert M. Brown Dr. Robert M. Brown
Pasco, WA
Breeds:  Great Pyrenees
  Mr. Henry L. Gregory Mr. Henry L. Gregory
Pearl River, LA
Breeds:  Boxers, Greater Swiss Mountain Dogs, Portuguese Water Dogs
  Dr. Robert A. Indeglia Dr. Robert A. Indeglia
Narragansett, RI
Breeds:  Mastiffs, Newfoundlands, Rottweilers, Samoyeds
  Hiroshi Kamisato Hiroshi Kamisato
Japan
Breeds:  Great Danes, Neapolitan Mastiffs, Tibetan Mastiffs
  Mrs. Linda C Krukar Mrs. Linda C Krukar
Brooksville, FL
Breeds:  Bernese Mountain Dogs, Bullmastiffs, Doberman Pinschers, German Pinschers
  Mr. Jorge Nallem Mr. Jorge Nallem
Uruguay
Breeds:  Black Russian Terriers, Giant Schnauzers, Standard Schnauzers
  Mrs. Wendy G. Willhauck Mrs. Wendy G. Willhauck
Mansfield, MA
Breeds:  Alaskan Malamutes, Siberian Huskies
Back to Top
Terrier Group Breeds Judges

  Ms. Peggy Beisel-McIlwaine Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
Ann Arbor, MI
Breeds:  Bull Terriers (Colored), Bull Terriers (White), Cairn Terriers, Norfolk Terriers, Norwich Terriers
  Mrs. Sue Goldberg Mrs. Sue Goldberg
Marco Island, FL
Breeds:  Bedlington Terriers, Irish Terriers, Manchester Terriers (Standard), Sealyham Terriers, Soft Coated Wheaten Terriers
  Mr. Roger R. Hartinger Mr. Roger R. Hartinger
Cincinnati, OH
Breeds:  Australian Terriers, Dandie Dinmont Terriers
  Mr. Jorge Nallem Mr. Jorge Nallem
Uruguay
Breeds:  Fox Terriers (Wire), Miniature Schnauzers
  Mr. William F. Potter II Mr. William F. Potter II
Saint Louis, MO
Breeds:  American Staffordshire Terriers, Border Terriers, Fox Terriers (Smooth), Miniature Bull Terriers, Parson Russell Terriers
  Col. Joe B. Purkhiser Col. Joe B. Purkhiser
San Antonio, TX
Breeds:  Scottish Terriers, Staffordshire Bull Terriers, West Highland White Terriers
Back to Top
Toy Group Breeds Judges

  Mr. Carl E. Gomes Mr. Carl E. Gomes
Bronx, NY
Breeds:  Chihuahuas (Long Coat), Chihuahuas (Smooth Coat), Pugs
  Hiroshi Kamisato Hiroshi Kamisato
Japan
Breeds:  Japanese Chin
  Mrs. Charlotte P. Patterson Mrs. Charlotte P. Patterson
Destin, FL
Breeds:  Affenpinschers, Brussels Griffons, Miniature Pinschers, Papillons, Toy Fox Terriers
  Dr. Roger S. Pritchard Dr. Roger S. Pritchard
Midwest City, OK
Breeds:  Maltese, Manchester Terriers (Toy)
  Mrs. Murrel Purkhiser Mrs. Murrel Purkhiser
San Antonio, TX
Breeds:  Chinese Crested, Havanese
  Margaret A. Reed Margaret A. Reed
Wilton, CT
Breeds:  English Toy Spaniels (Blenheim & Prince Charles), Italian Greyhounds, Pomeranians, Silky Terriers, Yorkshire Terriers
Back to Top
Non-Sporting Group Breeds Judges

  Mrs. Doris Cozart Mrs. Doris Cozart
Denton, TX
Breeds:  Dalmatians, Finnish Spitz, Lhasa Apsos, Tibetan Spaniels, Tibetan Terriers
  Mr. Carl E. Gomes Mr. Carl E. Gomes
Bronx, NY
Breeds:  Boston Terriers, Keeshonden
  Hiroshi Kamisato Hiroshi Kamisato
Japan
Breeds:  Shiba Inu
  Mr. Andrew (Gene) Mills Mr. Andrew (Gene) Mills
Bonita, CA
Breeds:  American Eskimo Dogs, Bichons Frises, Bulldogs, Chinese Shar-Pei, French Bulldogs
  Dr. Roger S. Pritchard Dr. Roger S. Pritchard
Midwest City, OK
Breeds:  Chow Chows, Lowchen, Schipperkes
Back to Top
Herding Group Breeds Judges

  Dr. Robert M. Brown Dr. Robert M. Brown
Pasco, WA
Breeds:  Bearded Collies, Belgian Malinois, Belgian Sheepdogs, Belgian Tervuren
  Mr. Henry L. Gregory Mr. Henry L. Gregory
Pearl River, LA
Breeds:  Australian Shepherds, Old English Sheepdogs
  Hans T. Lehtinen Hans T. Lehtinen
Finland
Breeds:  Beaucerons, Swedish Vallhunds
  Mrs. Murrel Purkhiser Mrs. Murrel Purkhiser
San Antonio, TX
Breeds:  Collies (Rough), Collies (Smooth), Shetland Sheepdogs
  Mrs. Robert D. Smith Mrs. Robert D. Smith
St Stephens Church, VA
Breeds:  Polish Lowland Sheepdogs, Pulik
  Mr. Charles E. Trotter Mr. Charles E. Trotter
Carmel, CA
Breeds:  Australian Cattle Dogs, Border Collies, Canaan Dogs, Cardigan Welsh Corgis, Pembroke Welsh Corgis
  Mrs. Wendy G. Willhauck Mrs. Wendy G. Willhauck
Mansfield, MA
Breeds:  Bouviers des Flandres, Briards, German Shepherd Dogs
Back to Top
Junior Showmanship Judges

  Dr. J. Charles Garvin
Dr. J. Charles Garvin
MARION, OH
Group: JS Finals
  Mr. C. David Stout
Mr. C. David Stout
JACKSONVILLE, FL
Group: JS Preliminary 3
JS Preliminary 4
  Ms. Danica Burge
Ms. Danica Burge
SAN JOSE, CA
Group: JS Preliminary 2
JS Preliminary 1
Back to Top
Obedience Judges

  Mrs. Suzanne D. Hemminger Mrs. Suzanne D. Hemminger
PEOTONE, IL
  Mrs. Jill K. Jones Mrs. Jill K. Jones
BROWNSVILLE, OR
  Mrs. Alison Jaskiewicz Mrs. Alison Jaskiewicz
Mason, NH
  Ms. Virginia (Ginger) Kinion Ms. Virginia (Ginger) Kinion
SAINT CHARLES, MO
  Mr. John D. Landis Mr. John D. Landis
HELLERTOWN, PA
  Mrs. Pauline Andrus Mrs. Pauline Andrus
CRESTLINE, CA
Back to Top
Agility Judges

  Lorelei N Purdy
Lorelei N Purdy
FOREST LAKE, MN
  Mr. Saso Novak
Mr. Saso Novak
Kranj, SLV
Back to Top
World Challenge Judges

Eukanuba World Challenge Winner:
Mr. Karl P. Reisinger

Europe & Africa:
Hiroshi Kamisato
Japan

Asia & Oceania:
Miguel Angel Martinez
Argentina

Americas & Canada:
Luis Miguel da Viega P. M Teixeira
Portugal


Back to Top