2012 AKC/Eukanuba National Championship Judges

Below are the judges for the December 2012 AKC/Eukanuba National Championship


View all breed judges   |    View all judges in alphabetical order

Skip To:  Group |  Group BBE |  Juniors |  Obedience |  Agility |  World Challenge
Breeds by Group:  Sporting |  Terrier |  Non-Sporting |  Hound |  Toy |  Working |  Herding

Best In Show Judge

  Mr. Edd E Bivin Mr. Edd E Bivin
FT WORTH, TX
Best Bred-by Exhibitor In Show Judge

  Mrs. Patricia V Trotter Mrs. Patricia Craige Trotter
Carmel, CA
Best Junior in Show Judge

  Mr. William (Bill) P Shelton
Mr. William (Bill) P Shelton
Pomona, CA
Group Judges

  Mr. Terry Stacy Mr. Terry Stacy
CHAPEL HILL, NC
Group: Sporting Group
  Ms. Carla Molinari Ms. Carla Molinari
Alcabideche, POR
Group: Hound Group
  Mr. Norman B Kenney Mr. Norman B Kenney
CROSSROADS, TX
Group: Working Group
  Ms. Peggy Beisel-McIlwaine Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
ANN ARBOR, MI
Group: Terrier Group
  Miss Virginia L Lyne Miss Virginia L Lyne
Saanichton, BC
Group: Toy Group
  Mr. Andrew (Gene) Mills Mr. Andrew (Gene) Mills
BONITA, CA
Group: Non-Sporting Group
  Mr. James E Frederiksen Mr. James E Frederiksen
KNOXVILLE, TN
Group: Herding Group
  Hiroshi Kamisato Hiroshi Kamisato
Shizuoka, JPN
Group: Miscellaneous
Back to Top
Bred-by Exhibitor Group Judges

  Mrs. Sheila DiNardo Mrs. Sheila DiNardo
WEST HARTFORD, CT
Group: Best BBE in Sporting Group
  Dana P Cline Dana P Cline
ROCKFORD, IL
Group: Best BBE in Hound Group
  Ms. Patricia W Laurans Ms. Patricia W Laurans
NEWTOWN, CT
Group: Best BBE in Working Group
  Mrs. Rosalind Kramer Mrs. Rosalind Kramer
LEESBURG, VA
Group: Best BBE in Terrier Group
  Mr. Timothy Catterson Mr. Timothy Catterson
NEW CASTLE, IN
Group: Best BBE in Toy Group
  Mr. Carl E Gomes Mr. Carl E Gomes
Bronx, NY
Group: Best BBE in Non-Sporting Group
  Sheila Polk Sheila Polk
MARTINEZ, CA
Group: Best BBE in Herding Group
Back to Top
Sporting Group Breeds Judges

  Andrew H Brace Andrew H Brace
England
Breeds:  Spaniels (Sussex)
  Mr. Kenneth A Buxton Mr. Kenneth A Buxton
Kingwood, TX
Breeds:  Spaniels (Field), Wirehaired Pointing Griffons
  Michael Faulkner Michael Faulkner
Center Cross, VA
Breeds:  Retrievers (Chesapeake Bay), Retrievers (Nova Scotia Duck Tolling), Setters (Irish Red and White), Spaniels (American Water), Spaniels (Boykin), Spaniels (Clumber)
  Mrs. Mareth K Kipp Mrs. Mareth K Kipp
North Prairie, WI
Breeds:  Pointers (German Shorthaired), Spaniels (English Springer)
  Mrs. Elaine E Mathis Mrs. Elaine E Mathis
Temple Terrace, FL
Breeds:  Setters (Gordon), Spaniels (Welsh Springer), Spinoni Italiani, Vizslas, Weimaraners
  Dr. Bob G Smith Dr. Bob G Smith
Metairie, LA
Breeds:  Retrievers (Golden), Setters (Irish), Spaniels (Cocker) Black, Spaniels (Cocker) ASCOB, Spaniels (Cocker) Parti
  Mr. Guy Spagnolo Mr. Guy Spagnolo
Australia
Breeds:  Retrievers (Curly-Coated), Retrievers (Labrador), Setters (English), Spaniels (Irish Water)
  Mrs. Wendy G Willhauck Mrs. Wendy G Willhauck
Mansfield, MA
Breeds:  Brittanys, Pointers, Pointers (German Wirehaired), Retrievers (Flat-Coated), Spaniels (English Cocker)
Back to Top
Hound Group Breeds Judges

  Mrs. Gretchen Bernardi Mrs. Gretchen Bernardi
Edwardsville, IL
Breeds:  Afghan Hounds, Borzois, Irish Wolfhounds, Scottish Deerhounds, Whippets
  Andrew H Brace Andrew H Brace
England
Breeds:  Bloodhounds
  Mrs. Sharon A Dok Mrs. Sharon A Dok
Shelton, WA
Breeds:  Basset Hounds, Beagles (13 in. and under), Beagles (over 13 in.), Petits Bassets Griffons Vendeens
  Mrs. Anne MacDonald Mrs. Anne MacDonald
Scotland
Breeds:  Basenjis, Greyhounds, Ibizan Hounds, Pharaoh Hounds, Salukis
  Ms. Carol A Reisman Ms. Carol A Reisman
Baldwin, NY
Breeds:  American Foxhounds, Dachshunds (Longhaired), Dachshunds (Smooth), Dachshunds (Wirehaired), English Foxhounds, Rhodesian Ridgebacks, Treeing Walker Coonhounds
  Mr. William (Bill) P Shelton Mr. William (Bill) P Shelton
Pomona, CA
Breeds:  American English Coonhounds, Black and Tan Coonhounds, Harriers, Norwegian Elkhounds, Plotts
  Mrs. Jacqueline L Stacy Mrs. Jacqueline L Stacy
Chapel Hill, NC
Breeds:  Bluetick Coonhounds, Otterhounds, Redbone Coonhounds
Back to Top
Working Group Breeds Judges

  Mrs. Barbara Dempsey Alderman Mrs. Barbara Dempsey Alderman
Moon Township, PA
Breeds:  Great Danes
  Andrew H Brace Andrew H Brace
England
Breeds:  Alaskan Malamutes
  Mr. Kenneth A Buxton Mr. Kenneth A Buxton
Kingwood, TX
Breeds:  German Pinschers
  Mrs. Wyoma M Clouss Mrs. Wyoma M Clouss
Meridian, ID
Breeds:  Doberman Pinschers, Giant Schnauzers, Standard Schnauzers
  Mr. Alfred J Ferruggiaro Mr. Alfred J Ferruggiaro
Burtonsville, MD
Breeds:  Cane Corso
  Ms. Ann Ingram Ms. Ann Ingram
Ireland
Breeds:  Black Russian Terriers, Boxers, Bullmastiffs, Newfoundlands
  Andrey Klishas Andrey Klishas
Russia
Breeds:  Bernese Mountain Dogs, Greater Swiss Mountain Dogs
  Mr. Brian Meyer Mr. Brian Meyer
Cherry Valley, IL
Breeds:  Komondorok, Kuvaszok, Rottweilers, St. Bernards, Tibetan Mastiffs
  Mrs. Cindy Meyer Mrs. Cindy Meyer
Cherry Valley, IL
Breeds:  Akitas, Anatolian Shepherd Dogs, Mastiffs, Portuguese Water Dogs, Siberian Huskies
  Mr. James E Noe Mr. James E Noe
Knoxville, TN
Breeds:  Dogues de Bordeaux, Great Pyrenees, Leonbergers, Neapolitan Mastiffs, Samoyeds
Back to Top
Terrier Group Breeds Judges

  Mrs. Wyoma M Clouss Mrs. Wyoma M Clouss
Meridian, ID
Breeds:  Bedlington Terriers
  Mr. Alfred J Ferruggiaro Mr. Alfred J Ferruggiaro
Burtonsville, MD
Breeds:  Airedale Terriers, Manchester Terriers (Standard), Norwich Terriers
  Mr. Robert E Hutton Mr. Robert E Hutton
Louisville, KY
Breeds:  Dandie Dinmont Terriers, Skye Terriers, Soft Coated Wheaten Terriers
  Ms. Ann Ingram Ms. Ann Ingram
Ireland
Breeds:  Cesky Terriers
  Mrs. Mareth K Kipp Mrs. Mareth K Kipp
North Prairie, WI
Breeds:  Australian Terriers, Miniature Schnauzers, Parson Russell Terriers
  Andrey Klishas Andrey Klishas
Russia
Breeds:  Bull Terriers (Colored), Bull Terriers (White), Miniature Bull Terriers
  Harry O'Donoghue Harry O'Donoghue
Ireland
Breeds:  Fox Terriers (Smooth), Fox Terriers (Wire), Glen of Imaal Terriers, Irish Terriers, Kerry Blue Terriers, Lakeland Terriers
  Dr. Kirsi Sainio Dr. Kirsi Sainio
Finland
Breeds:  American Staffordshire Terriers, Russell Terriers, Scottish Terriers, Staffordshire Bull Terriers, West Highland White Terriers
  Bruce R Schwartz Bruce R Schwartz
Los Angeles, CA
Breeds:  Border Terriers, Cairn Terriers, Norfolk Terriers, Sealyham Terriers, Welsh Terriers
Back to Top
Toy Group Breeds Judges

  Mrs. Barbara Dempsey Alderman Mrs. Barbara Dempsey Alderman
Moon Township, PA
Breeds:  Poodles (Toy), Silky Terriers
  Mrs. Wyoma M Clouss Mrs. Wyoma M Clouss
Meridian, ID
Breeds:  Manchester Terriers (Toy)
  Mr. Alfred J Ferruggiaro Mr. Alfred J Ferruggiaro
Burtonsville, MD
Breeds:  Miniature Pinschers
  Mr. Robert E Hutton Mr. Robert E Hutton
Louisville, KY
Breeds:  Pomeranians, Pugs
  Dr. John V Ioia Dr. John V Ioia
Hurley, NY
Breeds:  Cavalier King Charles Spaniels, English Toy Spaniels (King Charles & Ruby), Maltese, Shih Tzu
  Mrs. Keke Kahn Mrs. Keke Kahn
Sarasota, FL
Breeds:  Affenpinschers, Brussels Griffons, Havanese, Pekingese, Yorkshire Terriers
  Hiroshi Kamisato Hiroshi Kamisato
Japan
Breeds:  Japanese Chin
  Mr. Charles C Scott Mr. Charles C Scott
New Castle, IN
Breeds:  Chihuahuas (Long Coat), Chihuahuas (Smooth Coat), Chinese Crested, English Toy Spaniels (Blenheim & Prince Charles), Italian Greyhounds
  Mrs. Jacqueline L Stacy Mrs. Jacqueline L Stacy
Chapel Hill, NC
Breeds:  Papillons
  Mr. Charles E Trotter Mr. Charles E Trotter
Carmel, CA
Breeds:  Toy Fox Terriers
Back to Top
Non-Sporting Group Breeds Judges

  Mrs. Barbara Dempsey Alderman Mrs. Barbara Dempsey Alderman
Moon Township, PA
Breeds:  Poodles (Miniature), Poodles (Standard), Schipperkes
  Andrew H Brace Andrew H Brace
England
Breeds:  Lowchen
  Mr. Robert E Hutton Mr. Robert E Hutton
Louisville, KY
Breeds:  Boston Terriers
  Ms. Ann Ingram Ms. Ann Ingram
Ireland
Breeds:  French Bulldogs
  Dr. John V Ioia Dr. John V Ioia
Hurley, NY
Breeds:  Lhasa Apsos
  Mrs. Keke Kahn Mrs. Keke Kahn
Sarasota, FL
Breeds:  Norwegian Lundehunds
  Hiroshi Kamisato Hiroshi Kamisato
Japan
Breeds:  Chinese Shar-Pei, Chow Chows, Tibetan Terriers, Xoloitzcuintli
  Mr. Charles E Trotter Mr. Charles E Trotter
Carmel, CA
Breeds:  American Eskimo Dogs, Keeshonden, Tibetan Spaniels
Back to Top
Herding Group Breeds Judges

  Andrew H Brace Andrew H Brace
England
Breeds:  Briards
  Mr. Kenneth A Buxton Mr. Kenneth A Buxton
Kingwood, TX
Breeds:  Australian Shepherds, Finnish Lapphunds, Icelandic Sheepdogs
  Mrs. Lowell (Arlene) K Davis Mrs. Lowell (Arlene) K Davis
La Verne, CA
Breeds:  Beaucerons, Border Collies, Bouviers des Flandres, Canaan Dogs, Norwegian Buhunds, Swedish Vallhunds
  Andrey Klishas Andrey Klishas
Russia
Breeds:  Entlebucher Mountain Dogs
  Mr. William (Bill) P Shelton Mr. William (Bill) P Shelton
Pomona, CA
Breeds:  Cardigan Welsh Corgis, Pembroke Welsh Corgis
  Dr. Robert D Smith Dr. Robert D Smith
St Stephens Church, VA
Breeds:  Belgian Sheepdogs, Belgian Tervuren, Old English Sheepdogs, Polish Lowland Sheepdogs, Pulik
  Mrs. Jacqueline L Stacy Mrs. Jacqueline L Stacy
Chapel Hill, NC
Breeds:  Australian Cattle Dogs, Belgian Malinois
  Mr. Charles E Trotter Mr. Charles E Trotter
Carmel, CA
Breeds:  Pyrenean Shepherds
  Mr. Paul F Willhauck Mr. Paul F Willhauck
Mansfield, MA
Breeds:  Bearded Collies, Collies (Rough), Collies (Smooth), German Shepherd Dogs, Shetland Sheepdogs
Back to Top
Junior Showmanship Judges

  Jan Swayze-Curry
Jan Swayze-Curry
COLUMBIA, KY
Group: JS Novice
  Mrs. Karen Mammano
Mrs. Karen Mammano
WEBSTER, NY
Group: JS Open
  Mr. William (Bill) P Shelton
Mr. William (Bill) P Shelton
Pomona, CA
Group: JS Best Junior
Back to Top
World Challenge Judges

Eukanuba World Challenge Winner:
Mr. Luis Pinto Teixeira
Portugal

Europe & Africa Section 1:
  Judge Not Found

Europe & Africa Section 2:
  Judge Not Found

Asia & Oceania:
  Judge Not Found

Americas & Canada:
  Judge Not Found


Back to Top

Obedience Judges

  Ms. Karen J Anderson Ms. Karen J Anderson
North Branch, MN
  Ms. Elizabeth Chase Ms. Elizabeth Chase
Monson, MA
  Mr. Gregory Feathers Mr. Gregory Feathers
Molino, FL
  Mr. Rick L Garvin Mr. Rick L Garvin
Manhattan, KS
  Mrs. Stephanie A Gomez Mrs. Stephanie A Gomez
Penn Valley, CA
  Mr. James J Ham Mr. James J Ham
Saint Clair Shores, MI
  Mrs. Carol Mett Mrs. Carol Mett
Savannah, GA
  Mrs. Alice A Peterson Mrs. Alice A Peterson
Boise, ID
Back to Top
National Obedience Juniors Competition Judges

  Mrs. Louise C. Botko Mrs. Louise C. Botko
Wataga, IL
  Mr. Robert -Bobby- Self, Jr Mr. Robert "Bobby" Self, Jr
Minneapolis, MN
Back to Top
Agility Judges

  Alan R Arthur
Alan R Arthur
Leander, TX
  John Barry Hall
John Barry Hall
Huntsville, AL
  Mr. Saso Novak
Mr. Saso Novak
Kranj, SLV
  Linda S Robertson
Linda S Robertson
Murfreesboro, TN
Back to Top